Pierwszy motocykl – jaki wybrać na początek?

Magdalena Chara
Magdalena CharaZaktualizowano: 2024-03-13
facebook
Oszczędź nawet 50% na polisie
Oblicz składkę

Pierwszy motocykl rzadko kiedy jest tym ostatnim, jednak jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z jednośladami, przyda Ci się model o niewielkich gabarytach i odpowiednio wyważonej konstrukcji. Co wziąć pod uwagę przy wyborze „dwóch kółek”? Które modele cieszą się dużą popularnością wśród osób początkujących? Sprawdź!

Jaki motocykl na początek?

Przy wyborze motocykla trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii, m.in. własne preferencje, główny sposób użytkowania i dotychczasowe doświadczenie. Duże znaczenie dla funkcjonalności i bezpieczeństwa danego modelu mają m.in. moc silnika, klasa pojazdu, typ napędu, rodzaj układu hamulcowego, a także masa i wielkość.

Motocykl dla początkującego kierowcy: moc silnika

Początkujący motocykliści zwykle potrzebują nieco czasu, aby opanować prawidłową technikę jazdy na jednośladzie. Dlatego w pierwszych miesiącach na „dwóch kółkach” warto postawić na pojazd o małej mocy, który uniemożliwia rozwijanie bardzo dużych prędkości. Takie podejście pozwala zredukować ryzyko utraty panowania nad maszyną i zapewnia bezpieczeństwo podczas doskonalenia umiejętności bezpiecznego przemieszczania się po drogach.

A więc jaki motocykl na początek? Finalny wybór zależy od Twoich preferencji, jednak zaleca się, aby moc silnika pojazdu dla świeżo upieczonego motocyklisty nie przekraczała 15-20 KM, a prędkość maksymalna wynosiła ok. 100 km/h. Takie osiągi uzyskują modele o pojemności 125 cm3. Są one idealne do nauki, bo pozwalają doskonalić technikę jazdy w bezpiecznych warunkach.

Motocykl dla początkującego kierowcy: rodzaj pojazdu

Samochody osobowe są dostępne w różnych wariantach. Na rynku znajdziesz zarówno kosztowne, dwuosobowe coupé, przystosowane do dynamicznej jazdy, jak i rodzinne combi czy SUV-y w niskiej cenie, odpowiednie do podróżowania w kilka osób. Podobnie jest z jednośladami. W zależności od preferencji możesz zdecydować się na tani i idealny do miasta skuter, przystosowany do rozwijania dużych prędkości ścigacz lub doskonały do długich podróży motocykl turystyczny. Więcej informacji na temat rodzajów motocykli i ich cech znajdziesz w poniższej tabeli.

Rodzaje pojazdów motocyklowych

Typ jednośladuCechy
SkuterZwarta i kompaktowa budowa, łatwy w użytkowaniu, jednostka napędowa w tylnej części pojazdu, dostępne modele miejskie i turystyczne
Naked bikeKlasyczny model szosowy pozbawiony osłon aerodynamicznych typowych dla jednośladów sportowych, uniwersalny, sprawdza się do jazdy po mieście i na trasie
SportowyWywodzi się od motocykli wyścigowych przeznaczonych do szybkiej jazdy po asfalcie, jest lekki i wyróżnia się układem hamulcowym o bardzo wysokiej efektywności
TurystycznyCiężki, przystosowany do pokonywania dużych odległości, zapewnia kierowcy i pasażerowi komfortowe warunki, umożliwia wyposażenia w kufry garażowe
ChopperModel z charakterystycznym zbiornikiem na paliwo o wydłużonym, kroplowym kształcie, wyróżnia się umieszczonym nisko siedzeniem i smukłą linią nadwozia
CruiserCechuje się zwykle silnikiem o dużej pojemności, powstał jako rozwinięcie chopperów, sprawdza się podczas powolnej i rekreacyjnej jazdy
CrossPrzeznaczony do jazdy w trudnym terenie, odporny, lekki i mobilny, często wykorzystywany na wyścigach, umożliwia wykonywanie skoków i akrobacji
EnduroStworzony do jazdy terenowej, cechuje się prostą i uodpornioną na wyboisty teren konstrukcją, jest lekki i poręczny

Który z wymienionych powyżej modeli najlepiej sprawdzi się dla początkującego motocyklisty? Prawdopodobnie każdy. W zależności od tego, jakie pojazdy najbardziej Ci się podobają, jak duże odległości planujesz pokonywać oraz w jakim terenie będziesz się poruszać, możesz wybrać jeden z dostępnych rodzajów jednośladów.

Motocykl dla początkującego kierowcy: wielkość i masa pojazdu

Podczas wyboru pierwszego motocykla trzeba też uwzględnić swoje preferencje co do rozmiaru i masy pojazdu. Osobom początkującym zaleca się zakup lekkiego, zwrotnego i niewielkiego jednośladu, który będzie łatwy do manewrowania. Ciężkie modele o dużych gabarytach często utrudniają naukę i mogą skutecznie zniechęcić do jazdy na „dwóch kółkach”. Ważne, aby motocykl zapewniał kierowcy wygodną pozycję i umożliwiał podróżowanie w komfortowych warunkach.

Motocykl dla początkującego kierowcy: typ napędu

Motocykle mogą być wyposażone w różne rodzaje napędu, który wpływa na funkcjonalność, cenę, masę i poziom hałasu emitowanego przy pracy maszyny. W zależności od modelu można spotkać:

  • napęd łańcuchowy — jest najczęściej spotykany, zwłaszcza w jednośladach wyposażonych w silnik o dużej mocy. Do efektywnego działania wymaga regularnej konserwacji;
  • napęd pasowy — działa zdecydowanie ciszej niż wariant łańcuchowy. Jest też niemal bezobsługowy i mniej wymagający. Cechuje się jednak większą awaryjnością;
  • napęd wałowy — wyróżnia się niezawodnością, jednak jest dosyć drogi, przez co wpływa na podniesienie ceny pojazdu. Ponadto charakteryzuje się dużą masą i przyczynia się do zmniejszenia zwinności jednośladu.

Osobom niedoświadczonym najbardziej poleca się motocykle napędzane za pośrednictwem pasa. Takie rozwiązanie sprawdzi się dla początkujących motocyklistów, którzy nie chcą poświęcać dużo czasu na konserwację i zależy im na łatwości obsługi pojazdu.

Motocykl dla początkującego kierowcy: układ hamulcowy

Sprawne i skuteczne hamulce są jednym z najważniejszych elementów pojazdu. Umożliwiają zatrzymanie się w pożądanym momencie i zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu. W motocyklach stosuje się układy hamulcowe podobne do tych wykorzystywanych w samochodach osobowych. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza systemy zintegrowane. Umożliwiają one jednoczesne uaktywnienie obu hamulców, przedniego i tylnego. Następuje to z mocą dostosowaną do danej sytuacji i przy zachowaniu rozdziału na dźwignię umieszczoną pod prawą ręką i pod prawą nogą.

Ponadto w motocyklach coraz częściej wykorzystuje się rozmaite systemy wspomagające bezpieczeństwo jazdy, np. ABS. Ten niezwykle skuteczny system antypoślizgowy ułatwia zachowanie równowagi przy hamowaniu. Sprawia, że ryzyko przewrócenia się podczas trzymania hamulca i jednoczesnego zmieniania kierunku jazdy staje się znacznie mniejsze. ABS wspomaga w ten sposób stabilność pojazdu, co ma szczególne znaczenie na śliskiej nawierzchni.

Jaki motocykl 125 na początek?

Jeśli rozważasz zakup modelu o pojemności silnika 125 cm3, masz do dyspozycji dziesiątki modeli z różnych roczników. Większość z nich zachęca do zakupu atrakcyjną ceną, co utrudnia podjęcie ostatecznej decyzji. W wyborze może pomóc poniższe zestawienie jednośladów 125 polecanych początkującym motocyklistom.

Honda XL 125V Varadero

Honda Varadero to motocykl zaliczany do kategorii turystyczne enduro. Ze względu na poręczność i lekkość jest doceniany zwłaszcza przez początkujących motocyklistów. Sprawdza się doskonale podczas podróży po mieście oraz w trakcie niedługich wypadów w trasę. Powstawał w latach 2001-2016, co zapewnia zainteresowanym tym pojazdem duże zróżnicowanie ofert pod kątem cenowym. Honda Varadero, mimo niewielkiej pojemności silnika, zapewnia możliwość dynamicznej jazdy, nawet w nieco bardziej wymagającym terenie. Osiąga maksymalną prędkość 125 km/h. Cechuje się niskimi kosztami eksploatacji i niewielkim zużyciem paliwa.

Yamaha MT 125

Yamaha MT 125 to niewielki motocykl typu naked bike, popularny w segmencie jednośladów o pojemności 125 cm3. Powstaje od 2014 roku i wyróżnia się nowoczesnym, dynamicznym designem. Z uwagi na sportowy wygląd jest doceniany zwłaszcza przez młodych motocyklistów. Jego moc maksymalna, 15 KM, zapewnia możliwość sprawnego poruszania się po mieście bez obaw o zbyt niską dynamikę jazdy.

ApriliaRS 125

Aprilia RS 125 to sportowy motocykl produkowany przez włoską firmę Aprilia zbudowany z aluminium i włókna węglowego. Cechuje się niską masą własną, dzięki czemu zapewnia możliwość swobodnego manewrowania. Niewielkie gabaryty jednośladu sprawiają, że jest częstym wyborem początkujących motocyklistów.

Junak 121

Junak 121 to propozycja dla początkujących motocyklistów przygotowana przez polską markę. Model charakteryzuje minimalizm, zarówno pod względem designu, jak i wyposażenia. Jednoślad jest łatwy w obsłudze i nie przytłacza dużą liczbą funkcji. Dzięki niewielkiej masie zapewnia doskonałe prowadzenie. Ma spory zbiornik i zużywa mało paliwa, co podczas użytkowania motocykla pozwala ograniczyć do minimum wizyty na stacjach.

Co warto wiedzieć o OC motocykla?

Zasady dotyczące polisy motocykla precyzuje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r. Zgodnie z przepisami każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego, w tym również jednośladu, ma obowiązek wykupić dla swojej maszyny OC.

Zmorą młodych kierowców są wysokie składki ubezpieczeniowe, które potrafią skutecznie zniechęcić do zdecydowania się na zakup jednośladu. Aby do minimum ograniczyć koszt obowiązkowej polisy, warto porównywać oferty od różnych ubezpieczycieli. Pomoże w tym kalkulator OC motocykla (https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/), dzięki któremu znajdziesz tanią polisę w kilka minut i bez wychodzenia z domu.

Podsumowanie

  • Najlepszy motocykl na początek to model lekki, zwinny, mający niewielką pojemność silnika, np. 125 cm3.
  • W ofercie producentów motocykli znajdziesz m.in. modele sportowe, naked bike, turystyczne i enduro, odpowiednie dla początkujących motocyklistów.
  • Młodzi motocykliści na czas doskonalenia techniki jazdy często wybierają modele Honda XL 125V Varadero, Yamaha MT 125, Aprilia RS 125 i Junak 121.
  • Każdy motocykl musi mieć ważne ubezpieczenie OC przez cały rok.

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania

  1. Ile maksymalnie pojedzie motor 125?

    Prędkość maksymalna motocykli 125 zmienia się w zależności od mocy silnika. Przeważnie takie jednoślady mogą poruszać się z prędkością ok. 100-125 km/h.

  2. Ile kosztuje motocykl 125?

    Ceny używanych modeli motocykli 125 zaczynają się już od 8-9 tys. zł. Za nowe jednoślady, np. Yamaha MT 125 czy ApriliaRS 125, trzeba zapłacić ok. 24-26 tys. zł.

  3. Co ile przegląd motocykla 125?

    Przegląd motocykla należy wykonywać raz w roku. Wyjątkiem są nowe motocykle, które muszą przejść badania techniczne w ciągu 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, a kolejne po upływie 2 lat. Później przeglądy trzeba robić już co 12 miesięcy.

Magdalena Chara
Magdalena Chara
Pisaniem zajmuje się od 2020 roku. Doskonale rozumie specyfikę branży ubezpieczeniowej i zna potrzeby klientów. Dzięki temu tworzy treści, które krok po kroku wprowadzają czytelnika w świat ubezpieczeń - komunikacyjnych, turystycznych czy zdrowotnych, Po pracy często spędza aktywnie czas. Ponadto dużo czyta, najchętniej literaturę faktu.
0 KOMENTARZY

Najnowsze artykuły

Leasing motocykla – co warto o nim wiedzieć?

Rozważasz zmianę samochodu służbowego na motocykl? Takie rozwiązanie jest co prawda niezbyt często stosowane, ale...

2024-05-15

Jak odkodować VIN motocykla za darmo?

Marzysz o motocyklu, ale obawiasz się nietrafionego zakupu? W sprawdzeniu rzetelności sprzedawcy pomogą Ci darmowe...

2024-05-15

Kara za brak przeglądu motocykla – co grozi?

Za jazdę bez ważnego badania technicznego motocykla grożą wysokie mandaty. Dlatego terminowe jego przeprowadzanie to...

2024-03-13