Rejestracja motocykla z Niemiec – krok po kroku

Magda Pułym
Magda PułymZaktualizowano: 2024-02-14
facebook
Oszczędź nawet 50% na polisie
Oblicz składkę

Wciąż popularne jest sprowadzanie pojazdów z Niemiec, w tym motocykli. Wiele osób decyduje się na to, gdyż możliwe jest znalezienie wyjątkowych modeli w atrakcyjnej cenie. Zanim jednak wybierzesz się do zachodnich sąsiadów, dowiedz się, jak wygląda rejestracja takiego pojazdu. Należy pamiętać także o dodatkowych kosztach wynikających z nabycia motocykla z zagranicy. Dowiedz się, jak przebiega rejestracja motoru z Niemiec i na jakie opłaty należy się przygotować.

Czy rejestracja motocykla sprowadzonego z Niemiec jest obowiązkowa?

Od 1 stycznia 2022 roku nie ma obowiązku rejestracji pojazdów nabytych w kraju. Dlatego wielu kierowców zastanawia się, czy podobnie przepisy stanowią w przypadku motorów zagranicznych sprowadzonych z krajów Unii Europejskiej. Otóż nie. Rejestracja motocykla z Niemiec jest obowiązkowa i należy ją przeprowadzić w terminie 30 dni od dnia zakupu.

Czy zostanie nałożona kara za nieterminową rejestrację motocykla z Niemiec?

Spóźniłeś się z rejestracją motocykla z Niemiec? Może zostać na Ciebie nałożona kara w wysokości 1 000 zł. Dlatego warto zadbać o dopełnienie obowiązujących terminów. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji.

Rejestracja pojazdu z Niemiec – jakie dokumenty są potrzebne?

W przypadku rejestracji pojazdu z Niemiec należy przygotować odpowiednie dokumenty. Są to:

 • przetłumaczona umowa kupna-sprzedaży lub faktura,
 • wniosek o rejestrację pojazdu,
 • zaświadczenie pozytywnego wyniku przeglądu,
 • potwierdzenie wyrejestrowania motocykla w Niemczech,
 • zagraniczne tablice rejestracyjne, a jeśli pojazd ich nie ma, nabywca powinien przygotować oświadczenie,
 • potwierdzenie wykonania opłat rejestracyjnych,
 • dowód osobisty lub paszport osoby rejestrującej,
 • upoważnienie w przypadku, gdy to nie właściciel pojazdu rejestruje motocykl,
 • polisa OC – potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczeniowej powinno być dostarczone najpóźniej w dniu rejestracji.

To niezbędne dokumenty, które należy przedstawić w wydziale komunikacji podczas rejestracji motocykla z Niemiec. W przypadku, gdy nie możesz się pojawić w urzędzie, możesz udzielić pełnomocnictwa innej osobie. Wiąże się to z dodatkową opłatą w wysokości 17 zł.  Jeśli upoważnisz członka rodziny, nie zapłacisz za to nic.

Rejestracja pojazdu z Niemiec – koszt

W przypadku rejestracji krajowego jednośladu należy przygotować się na opłatę wynoszącą 107,5 zł. Jaki jest zatem koszt w przypadku motocykli z Niemiec? To 197zł. Do tej opłaty wlicza się:

 • wydanie standardowych tablic rejestracyjnych,
 • dowód rejestracyjny,
 • pozwolenie czasowe,
 • nalepki legalizacyjne,
 • kartę pojazdu.

Ponadto urząd może wymagać przetłumaczenia dokumentów na język polski – to stanowi dodatkowy koszt, około 100-150 zł.

Czy można się poruszać sprowadzonym motocyklem bez polskich tablic?

Wiele osób po sprowadzeniu pojazdu z zagranicy nie może się doczekać, aby wypróbować nabytek na polskich drogach. Pamiętaj jednak – taki motor jest wyrejestrowany, zatem poruszanie się nim jest nielegalne. W przypadku, gdy skontroluje Cię policja, narażasz się na nałożenie kary finansowej o wartości nawet do 500 zł.

Gorzej będzie się prezentowała sytuacja, jeśli oprócz braku tablic rejestracyjnych, funkcjonariusz stwierdzi, że pojazd nie ma obowiązkowego ubezpieczenia OC i/lub ważnego badania technicznego. Brak przeglądu grozi karą o wysokości 3 000 zł. Policjant powiadomi UFG, który może nałożyć na Ciebie grzywnę. Ponadto funkcjonariusz ma prawo do odholowania pojazdu i pozostawienia go na parkingu komisariatu. Kosztami za przeprowadzone czynności zostanie obciążony kierowca.

Jakie ubezpieczenie kupić do rejestracji motocykla z Niemiec?

Rejestracja motocykla z Niemiec wymaga przedstawienia ważnej polisy OC. Zatem warto zadbać o wybór odpowiedniego ubezpieczenia komunikacyjnego. W innym wypadku urzędnik poinformuje UFG, który w zależności od liczby dni w przekroczeniu terminu zakupu OC nałoży następujące kary:

 • 240 zł – przerwa d 3 dni,
 • 600 zł – do dwóch tygodni,
 • 1200 zł –powyżej 14 dni.

Właściciel pojazdu, oprócz zapłaty grzywny, nadal będzie zobligowany do zakupu ubezpieczenia OC. Zatem łatwo można stwierdzić, że unikanie nabycia polisy komunikacyjnej jest nieopłacalne i spowoduje straty finansowe. Ponadto poruszanie się pojazdem bez ważnego OC jest niebezpieczne, zwłaszcza jeśli kierowca spowoduje kolizję lub wypadek drogowy. Zostanie on wtedy obciążony kosztem usunięcia szkody – takie wydatki, które mogą w skrajnych przypadkach wynosić nawet kilka milionów złotych! Mogą być wysokie, zwłaszcza gdy oprócz zniszczenia pojazdu doszło do powstania uszczerbku na zdrowiu u innych osób.

Dlatego warto jak najszybciej zadbać o dobrą polisę OC do rejestracji motocykla z Niemiec. Znajdziesz ją przez internetowe porównywarki ubezpieczeniowe, np. na rankomat.pl. Narzędzie pobierze propozycje nawet od kilkunastu TU, dzięki czemu bez trudności wybierzesz tę najkorzystniejszą i poznasz sytuację rynkową. Skorzystanie z kalkulatora polis online pozwala na szybki zakup OC bez konieczności wychodzenia z domu.

Na jakie dodatkowe koszty należy się przygotować przy rejestracji motocykla z Niemiec?

Poza opłatami związanymi z rejestracją motocykla z Niemiec, należy pamiętać o koszcie obowiązkowej polisy OC komunikacyjnej. Wpływ na wysokość składki ma kilka czynników.

Wiek, stan cywilny i miejsce zamieszkania ubezpieczonego

W zależności od Twojego wieku, przy kalkulacji składek ubezpieczeniowych możesz spotkać się z tzw. zwyżką. Dotyczy ona zwykle osób poniżej 26. roku życia i wynika z tego, że młodzi kierowcy częściej podejmują brawurowe decyzje na trasie. Ponadto na niższe składki za motocykl mogą liczyć osoby będące w związku małżeńskim i mieszkańcy miast, w których rzadziej dochodzi do kolizji. Te wszystkie czynniki są brane pod uwagę przy kalkulacji składki i ryzyka TU.

Rodzaj pojazdu

Ubezpieczyciel podczas kalkulacji ceny za polisę OC bierze pod uwagę rocznik, rodzaj motoru, pojemność silnika i ewentualne modyfikacje. Z reguły właściciele mocniejszych lub starszych motocykli otrzymują wyższą wycenę na ubezpieczenie komunikacyjne.

Dotychczasowa historia ubezpieczeniowa

Znaczenie przy wycenie polisy OC ma dotychczasowa historia ubezpieczeniowa. Osoby, które mogą się pochwalić wieloletnią jazdą bez spowodowania szkody, mogą liczyć na zniżki nawet o wartości 60%. Natomiast właściciele motorów, którzy dotąd nie byli ubezpieczeni lub mają na koncie kolizję ze swojej winy, otrzymają mniej korzystną kalkulację składki.

Oprócz opłacenia polisy OC należy pamiętać o wykonaniu obowiązkowego badania technicznego. Jego koszt dla motocykli wynosi 63 zł. Ponadto nowe pojazdy, których pierwsza rejestracja nie odbyła się dawniej niż 6 miesięcy temu, są obciążone podatkiem w wysokości 23% VAT. Ten przepis obowiązuje również, gdy motocykl ma przebieg poniżej 6 000 km. Na opłacenie podatku VAT-10 kierowca ma 14 dni.  Jeśli tego nie dokona w terminie, fiskus nałoży na niego karę.

Czy opłaca się sprowadzać motocykl z Niemiec?

Rejestracja motocykla z Niemiec jest bardziej skomplikowana niż jednośladów krajowych. Ponadto wymaga zmiany tablic, a opłata za przeprowadzenie procesu wiąże się z wyższym kosztem. Dlatego niektóre osoby zastanawiają się, czy nadal jest sens sprowadzania motorów z zagranicy. W przypadku motocykli nabytych na terenie UE i EFTA procedura jest nieco uproszczona. W szczególności opłacalny jest zakup motorów używanych o przebiegu większym niż 6 000 km. Wtedy nowy właściciel nie musi płacić podatku za jednoślad.

Natomiast jeśli chcesz, aby zakup motoru z Niemiec był naprawdę opłacalny, zadbaj o rzetelną weryfikację pojazdu. W przypadku jednośladów sprowadzanych z UE łatwo to zrobisz korzystając z darmowych baz, np. CEPiK. Wystarczy podać numer VIN, tablice rejestracyjne i datę pierwszej rejestracji. Ponadto na rynku znajdziesz także odpłatne bazy, w których możesz uzyskać informacje dotyczące:

 • serwisowania i napraw,
 • przebiegu pojazdu,
 • udziału w kolizjach,
 • wystawiania pojazdu na sprzedaż.

W efekcie jesteś w stanie sprawdzić jednoślad bez konieczności przyjeżdżania do Niemiec. Wciąż popularne są jednak usługi firm, które zajmują się sprowadzaniem motorów z zagranicy. Dzięki nim, zamiast samodzielnie poszukiwać ofert, możesz przekazać to zlecenie specjalistom.

Bibliografia:

 • internetowa strona rządowa (https://www.gov.pl/web/gov/zarejestruj-pojazd)
 • strona internetowa Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (https://www.ufg.pl)

Podsumowanie

 1. Na rejestrację motocykla z Niemiec kupujący ma 30 dni. Za przekroczenie tego terminu może grozić kara finansowa w wysokości 1 000 zł.
 2. Do rejestracji motocykla z Niemiec bez tablic niezbędne jest przygotowanie oświadczenia o ich braku.
 3. Przy rejestracji motocykla z Niemiec konieczne jest przygotowanie dowodu zakupu przetłumaczonego na język polski, dowodu przebytego badania technicznego, potwierdzenia zawarcia umowy na ubezpieczenie komunikacyjne OC, dowodu wyrejestrowania motocykla i wniosku.
 4. Koszt rejestracji motocykla z Niemiec wynosi 197 zł. Ponadto należy się przygotować na wydatki związane z zakupem polisy OC i wykonaniem obowiązkowego badania technicznego pojazdu.
 5. Należy przedstawić potwierdzenie ubezpieczenia komunikacyjnego OC najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. W przypadku, gdy urzędnik nie otrzyma tego dokumentu, ma prawo powiadomić UFG o niedopełnieniu obowiązku przez właściciela pojazdu. W efekcie może być nałożona kara o wysokości nawet do 1 200 zł.
 6. Ubezpieczenie OC łatwo znajdziesz online, korzystając z internetowych porównywarek.
 7. Zanim zdecydujesz się na nabycie motocykla w Niemczech, skorzystaj z baz CEPiK i podobnych, aby sprawdzić pojazd. Wiele osób chwali sobie także usługi specjalistycznych firm sprowadzających pojazdy z zagranicy.

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania

 1. Czy sprowadzając motocykl z Niemiec należy zapłacić akcyzę?

  W przypadku zakupu jednośladów z krajów na terenie UE i EFTA, nabywca jest zwolniony z akcyzy i opłaty recyklingowej.

 2. Czy proces rejestracji motocykla z Niemiec będzie się różnił w zależności od pojemności pojazdu?

  Rejestracja motocykla 125 z Niemiec będzie przebiegać tak samo jak pojazdów o innej pojemności. Zatem ten element nie ma wpływu. Natomiast pojemność silnika jednośladu jest brana pod uwagę w przypadku obliczania wysokości składki OC. Im wyższa, tym więcej zapłacisz za polisę komunikacyjną.

Magda Pułym
Magda Pułym
Socjolog reklamy i copywriterka z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży. Autorka licznych publikacji o tematyce finansowej i ubezpieczeniowej, szczególnie z perspektywy konsumenta. Zajmuje się również zagadnieniami z obszarów motoryzacji czy szeroko pojętego marketingu.
0 KOMENTARZY

Najnowsze artykuły

Leasing motocykla – co warto o nim wiedzieć?

Rozważasz zmianę samochodu służbowego na motocykl? Takie rozwiązanie jest co prawda niezbyt często stosowane, ale...

2024-05-15

Jak odkodować VIN motocykla za darmo?

Marzysz o motocyklu, ale obawiasz się nietrafionego zakupu? W sprawdzeniu rzetelności sprzedawcy pomogą Ci darmowe...

2024-05-15

Kara za brak przeglądu motocykla – co grozi?

Za jazdę bez ważnego badania technicznego motocykla grożą wysokie mandaty. Dlatego terminowe jego przeprowadzanie to...

2024-03-13