Ubezpieczenie motocykla od kradzieży – jaki koszt?

Magda Pułym
Magda PułymZaktualizowano: 2024-02-14
facebook
Oszczędź nawet 50% na polisie
Oblicz składkę

Motocykl to pojazd, który daje poczucie wolności na drodze. Wiatr we włosach, możliwość łatwiejszego przebijania się przez miejskie korki… brzmi jak idylla. Pamiętaj jednak, że jest też druga strona medalu. Jednoślady są bardziej narażone na działanie złodziei. Dlatego warto się zabezpieczyć na taki wypadek, m.in. wykupując ubezpieczenie od kradzieży motocykla. Ile kosztuje? Od czego to zależy? Wyjaśniamy.

Ubezpieczenie motocykla od kradzieży – czy jest obowiązkowe?

Co do zasady ubezpieczenie motocykla jest obowiązkowe. Jednak polisą, którą absolutnie musisz kupić, jest OC. Ten typ produktu chroni innych od skutków wypadków lub kolizji spowodowanych Twoim jednośladem. Nie zapewnia natomiast zabezpieczenia na wypadek kradzieży. Możesz je uzyskać, gdy wykupisz dobrowolne ubezpieczenie od kradzieży motocykla.

W tym miejscu warto jednak postawić gwiazdkę. Jeżeli kupujesz motocykl na kredyt, a pojazd stanowi jego zabezpieczenie, bank może zażądać wykupienia AC uwzględniającego ochronę przed kradzieżą.

Jednak bez względu na to, czy musisz kupować ubezpieczenie motocykla od kradzieży, czy też nie – warto to zrobić. Jednoślady są znacznie łatwiejsze do „pozyskania” przez złodziei niż samochody, a koszt utraty pojazdu może być bardzo wysoki!

Ubezpieczenie od kradzieży motocykla, czyli jakie?

Zastanawiasz się, w ramach jakiej polisy możesz ubezpieczyć motocykl od kradzieży. Raczej nie istnieje produkt, który zapewnia zabezpieczenie tylko na taką ewentualność. Ochrona od utraty jednośladu jest jednak częścią pakietu autocasco, czyli AC.

Takie ubezpieczenie, poza kradzieżą, obejmuje również uszkodzenie pojazdu w wypadku czy przez siły natury. Dlatego zapewnia kompleksową ochronę jednośladu i pozwala na spokojnie wyruszać nim w krótsze i dłuższe trasy.

Czy warto zainwestować w ubezpieczenie motocykla od kradzieży?

Zastanawiasz się, czy jest sens ubezpieczania motocykla od kradzieży, czy może lepiej poprzestać na obowiązkowej polisie OC? Decyzja należy oczywiście do Ciebie, jednak wykupienie AC może być bardzo rozsądną decyzją. Dlaczego?

W Polsce kradzieże motocykli zdarzają się dość często

Jak pokazują policyjne statystyki, w 2022 roku odnotowano 1569 takich przypadków. I chociaż ta liczba nie wydaje się duża, to… oznacza, że skradziono ok. 15 motocykli na 1000 zarejestrowanych w Polsce. To już daje do myślenia, prawda?

Co ciekawe, aż 15% tych kradzieży to te, do których dochodzi…w garażach! Nawet więc jeśli parkujesz swój jednoślad w pozornie bezpiecznym miejscu, warto mieć się na baczności.

Ubezpieczenie motocykla od kradzieży kupujesz w parze z szerszą ochroną

Jak już wspomniano, ubezpieczenie AC obejmuje nie tylko kradzież pojazdu, ale również szereg innych zdarzeń, także tych, których jesteś sprawcą. Przyda się więc, np. gdy dojdzie do kolizji lub auto zostanie uszkodzone przez gradobicie albo drzewo spadające po burzy. Chociaż myślenie o takich zdarzeniach nie należy do przyjemnych, to koszty likwidacji strat, które nastąpią w ich wyniku, mogą być znacznie trudniejsze do „przełknięcia”.

Można znaleźć ubezpieczenie od kradzieży motocykla w dobrej cenie

Polisa AC to rzeczywiście większa inwestycja niż zakup samego OC. Jednak wcale nie oznacza to, że czeka Cię horrendalnie wysoki wydatek. Sposobem na jego obniżenie jest porównanie ze sobą wielu polis i propozycji różnych ubezpieczycieli. Dzięki temu można dostosować zakres ochrony do swoich potrzeb – w końcu innego zabezpieczenia potrzebuje „zaprawiony w bojach” motocyklista, który jeździ po całej Europie, a innego osoba wsiadająca na dwa kółka kilka razy w roku. Wcale nie musisz przepłacać za polisę, której nie potrzebujesz!

Ile kosztuje ubezpieczenie od kradzieży motocykla – od czego to zależy?

Zastanawiasz się, jak wiele wydasz na ubezpieczenie od kradzieży motocykla? Trudno jest wskazać jedną, konkretną kwotę. Dlaczego? Ponieważ każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma inną politykę wyliczania wysokości składek. Zawsze jest ona obliczana indywidualnie – w odniesieniu do konkretnego pojazdu i właściciela. Co zatem może wpłynąć na jej podwyższenie lub obniżenie? Oto najważniejsze czynniki, o których warto wiedzieć.

Typ motocykla

Znaczenie mają zarówno takie kwestie jak marka czy model, ale również pojemność i moc silnika. To tylko niektóre elementy, które przekładają się na wartość Twojego pojazdu. Dlatego ma to znaczenie dla ubezpieczyciela. Im cenniejszy motor zostanie skradziony, na tym wyższą sumę będzie opiewać jego polisa. W efekcie wyższa będzie też składka.

Wiek motocykla

Wiek pojazdu również ma przełożenie na jego wartość rynkową. Z każdym rokiem będzie ona spadała. Ale uwaga! Pamiętaj, że AC chroni również przed innymi ryzykami. Dlatego znacząco starsze jednoślady mogą także być wyceniane drożej – ot, choćby z uwagi na potencjalnie większą awaryjność.

Zakres ochrony w ramach AC

Polisa autocasco może zapewniać bardzo zróżnicowany zakres ochrony. Poszczególne oferty różnią się m.in.:

 • wysokością sumy ubezpieczenia;
 • liczbą i typem ryzyk objętych polisą – dostępne są zarówno warianty o bardzo ograniczonym zakresie (tzw. mini-AC często nie uwzględnia kradzieży), jak również model all-risk, który chroni przed wszelkimi możliwymi zagrożeniami; oczywiście im dłuższa lista zdarzeń objętych autocasco, tym wyższa składka;
 • wysokością wkładu własnego ubezpieczonego w naprawę – w najtańszych wariantach właściciel motocykla jest zobowiązany do partycypacji w kosztach jego naprawy, w tych droższych można liczyć na pełne pokrycie wydatków związanych z serwisowaniem przez TU;
 • warunkami serwisowania pojazdu – np. w kontekście tego, jakie części zamienne zostaną użyte podczas naprawy, oryginalne czy zamienniki.

Wszystkie te elementy mają wpływ na wysokość składki, a Ty możesz je modyfikować w zależności od swoich potrzeb.

Pamiętaj też, że w pakiecie z AC możesz się zdecydować na dodatkowe ubezpieczenia – popularnymi dodatkami są NNW, czyli to od następstwa nieszczęśliwych wypadków, jak również assistance. Jest to pakiet wsparcia, który obejmuje np. przewóz motocykla na lawecie, dowóz paliwa czy pojazd zastępczy. To, na które rozwiązania się zdecydujesz, zależy tylko od Ciebie.

Dane właściciela pojazdu

Podobnie jak przy OC, znaczenie mogą mieć Twój wiek, stan cywilny, liczba dzieci czy miejsce zamieszkania. Wszystkie te czynniki mają wpływ na szacowane ryzyko tego, że będziesz uczestniczyć w wypadku. Im będzie ono niższe, na tym bardziej atrakcyjną składkę możesz liczyć.

Wypracowane zniżki na AC

Podobnie jak przy polisie OC, tak i w kontekście AC możesz liczyć na zniżki za bezwypadkową jazdę przez określoną liczbę lat. Najczęściej można przenieść bonusy, które przysługują Ci za jazdę samochodem na motocykl. Warto z nich skorzystać, bo mogą oznaczać nawet składki o kilkadziesiąt procent niższe!

Miejsce parkowania jednośladu nocą

Gdzie Twój motocykl będzie zostawiany na noc? Na parkingu przed blokiem? Na terenie posesji? Na parkingu strzeżonym? We wspólnym garażu, a może w indywidualnym? To ma znaczenie dla ubezpieczyciela! Im bezpieczniejsze miejsce przechowywania jednośladu, na tym niższą składkę możesz liczyć.

Zabezpieczenia motocyklu

Przed kradzieżą mogą chronić motocykl także różne zabezpieczenia. Im jest ich więcej, tym większa szansa na zniechęcenie złodzieja do podjęcia prób kradzieży. Jeżeli masz immobilizer, alarm, blokadę skrzyni biegów, a dodatkowo monitoring GPS, możesz liczyć na niższą stawkę ubezpieczenia od kradzieży motocykla. Najczęściej też ubezpieczyciele wymagają, żeby pojazd był wyposażony w przynajmniej jeden z wymienionych przed chwilą elementów.

Ile może kosztować ubezpieczenie od kradzieży motocykla?

Zastanawiasz się, jak konkretnie kształtują się składki za ubezpieczenie motocykla? Przyjrzyjmy się dwóm przykładom – tak, aby naświetlić różnice w wysokości składek.

Przykład 1

Pani Kasia z Białegostoku ma 33 lata i jest mężatką. Ma motocykl Yamaha YZF-R 125 z 2019 roku, o pojemności silnika 125 cm3. Przysługują jej pełne zniżki. Oto, na jakie przykładowe propozycje ubezpieczenia z uwzględnieniem kradzieży może liczyć.

TUSkładkaZakres ubezpieczenia
Benefia879 złOC + AC + assistance. SU-17 500 zł, naprawa na częściach zamiennych, udział własny w naprawach 10%
Wiener939 złOC + AC + assistance. SU – 17 330 zł; naprawa na częściach zamiennych; udział własny w kosztach naprawy – 1 000 zł
UNIQA1 817 złOC + AC + assistance + NNW. SU: 16 500 zł. Naprawa na częściach zamiennych. Udział własny 500 zł szkody, 10% kradzież; NNW – SU: 30 000 zł

Oprac. własne na podst. danych z porównywarki Rankomat.pl, 11.08.2023 r.

Jak widać, różnice między najtańszym na najdroższym ubezpieczeniem od kradzieży motocykla wynoszą niemal 1 000 zł. To powód, dla którego warto porównywać oferty.

Przykład 2

43-letni Adam z Warszawy, mąż i ojciec 14-latka, jest właścicielem Kawasaki Z 800 E z silnikiem 649 cm3. Ma pełne zniżki. Jednoślad ma pełen zakres zabezpieczeń antywłamaniowych i jest parkowany w indywidualnym garażu. Oto, ile może go kosztować ubezpieczenie od kradzieży motocykla.

TUSkładkaZakres ubezpieczenia
Wiener908 złOC + AC + assistance. SU-16 410 zł, naprawa na częściach zamiennych, udział własny w naprawach – 1000 zł
Benefia1013 złOC + AC + assistance. SU – 19 500 zł; naprawa na częściach zamiennych; udział własny w kosztach naprawy – 10%
UNIQA2 034 złOC + AC + assistance. SU: 19 100 zł. Naprawa na częściach zamiennych. Udział własny 500 zł szkody, 10% kradzież

Oprac. własne na podst. danych z porównywarki Rankomat.pl, 11.08.2023 r.

W tym przypadku różnice pomiędzy poszczególnymi wariantami ubezpieczeń mogą sięgnąć ponad 1 000 zł.

Wniosek jest zatem prosty: zanim dokonasz zakupu polisy AC motocykla z ubezpieczeniem od kradzieży – dobrze porównaj oferty.

Bibliografia:

 • Statystyki policyjne – kradzieże pojazdów 2013-2022 https://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/kradzieze-samochodow/200204,Raport-utracone-pojazdy-od-2013-roku.html

Podsumowanie

 1. Ubezpieczenie od kradzieży motocykla nie jest obowiązkowe, choć może być wymagane, jeśli weźmiesz kredyt na jednoślad, w którym będzie on stanowić zabezpieczenie pożyczki.
 2. W ramach polisy autocasco motocykl będzie chroniony przed różnymi ryzykami – w tym uszkodzenia czy wypadku.
 3. Cena polisy zależy m.in. od wartości i parametrów motocykla, jego wieku, a także od zabezpieczeń antykradzieżowych, miejsca garażowania czy od danych demograficznych właściciela.
 4. Różnice między cenami polis mogą sięgać ponad 1 000 zł. Dlatego warto porównać poszczególne propozycje w porównywarce online.

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania

 1. Czy da się kupić samo ubezpieczenie motocykla od kradzieży?

  Nie. Ten produkt jest częścią polisy autocasco, która obejmuje także ochronę od wypadków czy uszkodzenia motocykla. Jednak zakres ochrony polisy i jej warunki można dostosować do swoich potrzeb.

 2. Gdzie kupić tanie ubezpieczenie od kradzieży motocykla?

  Oferty towarzystw ubezpieczeniowych różnią się od siebie i zmieniają na przestrzeni czasu. Dlatego najlepiej porównać je ze sobą, aby podjąć świadomą decyzję. Najłatwiej zrobić to, korzystając z internetowej porównywarki.

Magda Pułym
Magda Pułym
Socjolog reklamy i copywriterka z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży. Autorka licznych publikacji o tematyce finansowej i ubezpieczeniowej, szczególnie z perspektywy konsumenta. Zajmuje się również zagadnieniami z obszarów motoryzacji czy szeroko pojętego marketingu.
0 KOMENTARZY

Najnowsze artykuły

Leasing motocykla – co warto o nim wiedzieć?

Rozważasz zmianę samochodu służbowego na motocykl? Takie rozwiązanie jest co prawda niezbyt często stosowane, ale...

2024-05-15

Jak odkodować VIN motocykla za darmo?

Marzysz o motocyklu, ale obawiasz się nietrafionego zakupu? W sprawdzeniu rzetelności sprzedawcy pomogą Ci darmowe...

2024-05-15

Kara za brak przeglądu motocykla – co grozi?

Za jazdę bez ważnego badania technicznego motocykla grożą wysokie mandaty. Dlatego terminowe jego przeprowadzanie to...

2024-03-13