Przegląd motocykla – ile kosztuje i co trzeba o nim wiedzieć?

Magda Pułym
Magda PułymZaktualizowano: 2024-02-14
facebook
Oszczędź nawet 50% na polisie
Oblicz składkę

Masz w garażu jednoślad? A może myślisz o jego zakupie? Jeśli tak, musisz wiedzieć, jak wyglądają kwestie związane z przeglądem motocykla. Motory, podobnie jak inne pojazdy, muszą przechodzić badania kontrolne, aby zostały dopuszczone do poruszania się po drogach. Ile kosztuje przegląd motocykla? Jak często trzeba go wykonać? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Przegląd motocykla – czy jest konieczny?

Na początek najważniejsze: czy przegląd techniczny motocykla trzeba koniecznie wykonać? Odpowiedź brzmi oczywiście „tak”. Powód jest prosty: motorem poruszasz się po drogach z całkiem sporą prędkością. Dlatego Twój pojazd musi być wystarczająco sprawny – tak, aby nie stwarzał zagrożenia dla Ciebie ani dla innych uczestników ruchu. Wynika to z przepisów prawa, które obowiązują w kraju, a dokładniej z treści obwieszczenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 21 kwietnia 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach.

Po co wykonuje się przegląd techniczny motocykla?

Przegląd techniczny motocykla ma trzy zasadnicze cele. Są to:

  1. identyfikacja jednośladu i sprawdzenie jego legalności, a więc np. tego, czy motor nie pochodzi z kradzieży;
  2. wprowadzenie lub uzupełnienie danych w CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców – do tej bazy danych dostęp ma m.in. policja;
  3. weryfikacja technicznego stanu pojazdu, a zatem sprawdzenie, czy nadaje się on do bezpiecznego poruszania po drogach.

Jak zatem widzisz, przegląd motocykla przeprowadza się z taką samą intencją jak badania pojazdów osobowych czy ciężarówek.

Przegląd motocykla po terminie – co grozi za jazdę bez ważnych badań technicznych?

Jazda motocyklem bez ważnego przeglądu technicznego będzie niosła za sobą poważne konsekwencje dla kierowcy. Jakie dokładnie? Jeśli złapie Cię policja podczas rutynowej kontroli, spodziewaj się:

  • minimum 1 500 zł(!) mandatu;
  • zabrania dowodu rejestracyjnego;
  • w niektórych przypadkach – odholowania pojazdu przez drogówkę na parking policyjny (a to dodatkowy, niemały koszt!).

W takiej sytuacji będziesz mieć tylko 7 dni na to, aby przeprowadzić przegląd motocykla w Stacji Kontroli Pojazdu. Dowód rejestracyjny pojazdu zostanie Ci zwrócony, dopiero gdy będziesz mieć ważne badania. Odbierzesz go w wydziale komunikacji.

Opisany powyżej scenariusz jest tym bardziej łagodnym. O wiele większe konsekwencje będą wynikać z sytuacji, w której na motorze bez przeglądu spowodujesz wypadek lub kolizję drogową. W takim przypadku towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić Ci wypłaty odszkodowania z AC. Co gorsza, chociaż ubezpieczyciel pokryje koszty szkód z OC, również zgłosi się do Ciebie z żądaniem zwrotu świadczeń wypłaconych poszkodowanym. Będzie miał ku temu podstawy, ponieważ brak ważnego przeglądu motocykla jest uznawany za rażące niedbalstwo.

Jednym słowem: lepiej nie ryzykować jazdy bez ważnego przeglądu technicznego motocykla. Cena takiego badania nie jest wygórowana!

Przegląd techniczny motocykla – jak często należy go przeprowadzać?

To, kiedy należy przeprowadzić przegląd motocykla, zależy od jego wieku. Specjalne zasady obowiązują w odniesieniu do nowych jednośladów – tych, które dopiero opuściły salon. Jeżeli jesteś właścicielem takiego jednośladu:

  • pierwsze badanie techniczne trzeba przeprowadzić, zanim upłyną 3 lata od daty jego pierwszej rejestracji;
  • kolejny przegląd motocykla wykonuje się po 2 latach od momentu przeprowadzenia pierwszego;
  • następne wykonuje się już standardowo co rok.

A co, jeśli Twój jednoślad jest już starszy? Wówczas należy odwiedzać Stację Kontroli Pojazdu co 12 miesięcy!

Pamiętaj! Przegląd techniczny motocykla należy wykonać przed upływem terminu starego. Pilnuj zatem uważnie terminów, aby nie narazić się na niepotrzebne problemy finansowe.

Co sprawdza się podczas przeglądu motocykla?

Wiesz już, co w ogólnym ujęciu sprawdzają eksperci podczas wizyty na SKP. Jak jednak dokładnie wygląda checklista diagnosty? Oto najważniejsze elementy, które są weryfikowane.

Krok 1: Zidentyfikowanie motocykla

Pierwszym działaniem, które podejmie diagnosta, będzie sprawdzenie legalności Twojego jednośladu i tego, czy spełnia on podstawowe wymogi prawne. Weryfikacji na tym etapie podlegają:

  • zgodność numeru rejestracyjnego pojazdu w dowodzie rejestracyjnym z tym na tablicach;
  • obecność prawidłowych naklejek legalizacyjnych;
  • stan tablic rejestracyjnych (np. to, czy nie są nadmiernie porysowane, a numer jest dobrze widoczny);
  • zgodność numeru ramy z danymi z dowodu;
  • aktualny przebieg pojazdu.

Krok 2: Rejestracja zmian w systemie CEPiK

Każdy przegląd motocykla podlega rejestracji. Dlatego diagnosta po wstępnej weryfikacji wpisze dane do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Będą potrzebne np. podczas kolejnego badania technicznego albo na drodze – gdy zażąda ich policja.

Krok 3: badanie techniczne motocykla

Dopiero po przeprowadzeniu powyższych czynności wstępnych diagnosta przejdzie do właściwego badania technicznego jednośladu. Nie obawiaj się – trwa ono stosunkowo krótko (ok. 20-30 min), a specjalista przeprowadza wyłącznie podstawowe czynności kontrolne.

Zakres przeglądu technicznego motocykla obejmuje:

  • głośność układu wydechowego i poziom emisji spalin;
  • sprawność układu kierowniczego;
  • poprawność działania klaksonu;
  • ustawienie oświetlenia i poprawność jego działania;
  • ustawienie lusterek wstecznych;
  • kondycję ramy motocykla;
  • stan oraz naciąg łańcucha;
  • stan układu hamulcowego, włączając w to tarcze oraz klocki;
  • stan zużycia opon – w tym pomiar ciśnienia czy głębokość bieżników;
  • stan zawieszenia, np. brak występowania luzów.

Diagnosta nie będzie natomiast sprawdzał np. wyposażenia obowiązkowego pojazdu ani – z oczywistych względów – pasów bezpieczeństwa.

Krok 4: Omówienie wyniku przeglądu motocykla

Jeżeli diagnosta nie odnotuje żadnego problemu z motocyklem w obszarach nakreślonych powyżej, zaświadczy o możliwości dopuszczenia go do ruchu drogowego. W efekcie Twój pojazd będzie miał ważne badanie techniczne i możesz się nim swobodnie poruszać po ulicach.

A co, jeśli pojawią się jakieś usterki? Wówczas zostanie to również odnotowane w CEPiK, a Ty dostaniesz 14 dni na usunięcie problemu i powrót na SKP w celu ponownej weryfikacji. Uwaga! Najlepiej wrócić do tego samego punktu – dzięki temu wniesiesz wtedy opłatę tylko za sprawdzenie tego określonego elementu.

Ile kosztuje przegląd motocykla? Cena nie jest wysoka!

Jeśli chodzi o przegląd motocykla, koszt jego wykonania jest niski i stały. Zapłacisz za badanie techniczne dokładnie tyle samo na każdej Stacji Kontroli Pojazdów. Dlaczego? Ponieważ cena przeglądu technicznego motocykla jest regulowana wspomnianymi już przepisami prawa.

Ile wyniesie? Od 1 lipca 2023 r. koszt przeglądu motocykla to 62 zł. Wcześniej stawka ta była o 1 zł wyższa. Powodem była dodatkowa opłata wnoszona za umieszczenie wpisu w bazie CEPiK. Obecnie nie jest ona już pobierana.

Przegląd motocykla po terminie a koszt wykonania badania

Zdarzyło Ci się usłyszeć, że przegląd motocykla po terminie wiąże się z wyższymi kosztami? Dobra wiadomość jest taka, że nie jest to prawda. Chociaż pojawiają się głosy mówiące, że „spóźnialscy” powinni zapłacić podwojoną kwotę, nie ma projektu ustawy, która wprowadzałaby to rozwiązanie. Mimo to nie warto zwlekać z wykonaniem przeglądu motocykla. Koszt mandatu za jego brak czy konsekwencje ubezpieczeniowe to wystarczające argumenty, aby być punktualnym.

Przegląd motocykla a ubezpieczenia komunikacyjne – jaka jest zależność?

Zastanawiasz się, czy brak ważnego przeglądu ma wpływ na wykupione ubezpieczenie motocykla? Zdecydowanie tak! Jeżeli Twój pojazd weźmie udział w wypadku, a nie będzie mieć badania technicznego, ubezpieczyciel zyska podstawy ku temu, aby nie wypłacić Ci świadczenia!

Tak będzie w odniesieniu do polisy AC – jeżeli jednoślad ulegnie uszkodzeniu, ubezpieczyciel może obniżyć wartość odszkodowania, a nawet zupełnie go nie wypłacić. Wiele zależy oczywiście od konkretnej sytuacji, a także od OWU, a zatem od ogólnych warunków ubezpieczenia odnoszących się do Twojej polisy.

A co z OC? Ubezpieczyciel na pewno wypłaci poszkodowanym należne świadczenia. Potem jednak może się zgłosić do Ciebie z roszczeniem zwrotu tej sumy. Pamiętaj, że taki rachunek może opiewać nawet na dziesiątki tysiące złotych!

Warto zatem zadbać o ważność przeglądu technicznego, ale również o korzystne ubezpieczenie motocykla. Porównaj jego warunki – nie tylko cenę (kluczową zwłaszcza w kontekście OC), ale również zakres ochrony czy wysokość sumy ubezpieczenia. Zrobisz to np. przy pomocy internetowej porównywarki – szybko, wygodnie i rzetelnie.

Jak zatem widzisz, przegląd motocykla to „must-have” dla wszystkich poruszających się jednośladami. Koszt wykonania takiego badania nie jest wysoki, a jego przeprowadzenie to nie tylko dopełnienie wymogu prawnego. To także szansa na upewnienie się, że z pojazdem jest wszystko w porządku. Zadbaj więc o jego przeprowadzenie na czas.

Bibliografia:

  • Badania techniczne pojazdów, Ministerstwo Infrastruktury https://www.gov.pl/web/infrastruktura/badania-techniczne-pojazdow
  • Ustawa Prawo o ruchu drogowym http://www.cepik.gov.pl/aktualnosci/zawartosc/-/asset_publisher/a1LDCMS0sfru/content/prawo-o-ruchu-drogowym-ustawa
  • Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 21 kwietnia 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20150000776

Podsumowanie

  1. Przegląd motocykla jest obowiązkowy dla każdego jednośladu, który uczestniczy w ruchu drogowym.
  2. Koszt wykonania przeglądu technicznego motocykla od 1 lipca 2023 r. to 62 zł.
  3. Przegląd motocykla trzeba co do zasady wykonywać co 12 miesięcy. Rzadziej przeprowadzają go właściciele nowych jednośladów – pierwszy do 3 lat po pierwszej rejestracji, kolejny po 2 latach, a następne co rok.
  4. Brak ważnego przeglądu technicznego motocykla może skutkować mandatem karnym od 1 500 zł i odebraniem dowodu rejestracyjnego.
  5. Jeśli motocykl bez ważnego badania uczestniczył w wypadku, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia i zwrotu środków wypłaconym ofiarom z OC.

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania

  1. Czy przegląd motocykla jest obowiązkowy?

    Tak. Należy go wykonywać raz na 12 miesięcy, nawet gdy jednoślad przez większą część roku stoi w garażu. Za jego brak grozi mandat karny od 1500 zł w górę. Może to też skutkować niewypłaceniem świadczenia z ubezpieczenia AC.

  2. Ile kosztuje przegląd techniczny motocykla?

    To 62 zł. Stawka jest taka sama na każdej Stacji Kontroli Pojazdów i regulowana ustawowo. Opłatę wnosi się przed rozpoczęciem badania.

  3. Co jest sprawdzane podczas przeglądu motocykla?

    Diagnosta weryfikuje stan prawny pojazdu i jego legalność (m.in. zgodność nr rejestracyjnego na tablicach z tym z dowodu), a następnie kondycję techniczną. Badaniu podlegają przede wszystkim układy kierowniczy i hamulcowy, oświetlenie, rama, opony, a także poziom emisji spalin i głośność układu wydechowego. Norma dla maszyn o pojemności pow. 125 cm3 to 96 dB.

Magda Pułym
Magda Pułym
Socjolog reklamy i copywriterka z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży. Autorka licznych publikacji o tematyce finansowej i ubezpieczeniowej, szczególnie z perspektywy konsumenta. Zajmuje się również zagadnieniami z obszarów motoryzacji czy szeroko pojętego marketingu.
0 KOMENTARZY

Najnowsze artykuły

Jazda motocyklem bez prawa jazdy – co grozi za jazdę bez uprawnień?

Straciłeś prawo jazdy i zastanawiasz się, co grozi za kierowanie motocyklem bez ważnych uprawnień? Lepiej...

2024-08-28

Przewożenie dziecka na motocyklu – od ilu lat?

Rodzice często dzielą swoje pasje z pociechami. Jedną z nich jest jazda motocyklem. Bikersi na...

2024-08-28

Karta motorowerowa – od ilu lat? ile kosztuje?

Karta motorowerowa to w zasadzie prawo jazdy kategorii AM, które upoważnia do kierowania m.in. motorowerami....

2024-08-28