Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla?

Magda Pułym
Magda PułymZaktualizowano: 2024-02-14
facebook
Oszczędź nawet 50% na polisie
Oblicz składkę

Szukasz OC na motocykl? Warto zawczasu rozejrzeć się za dobrą polisą, gdyż to ubezpieczenie komunikacyjne jest obowiązkowe dla właściciela pojazdu.  Nawet, jeśli korzystasz ze swojej maszyny jedynie sezonowo, to OC należy opłacać przez cały rok. Dowiedz się, ile kosztuje zakup polisy na motocykl i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Ubezpieczenie motocykla – co grozi za brak OC?

Motocykl, jak każdy pojazd, musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC. Nawet jeśli używasz swojej maszyny tylko latem lub kupiłeś motorower i zarejestrowałeś go, a nie masz jeszcze uprawnień, to i tak musisz zadbać o polisę. W innym wypadku może zostać nałożona na Ciebie kara finansowa. Osoby, które myślą, że tylko policja podczas kontroli stwierdzi brak ubezpieczenia, są w błędzie. Tak naprawdę nie musisz nawet wyjeżdżać z domu, aby organy sprawdziły, czy masz wykupioną polisę OC.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, czyli UFG, prowadzi losowe kontrole bazy pojazdów i wykupionych polis. Dlatego nawet jeśli nie używasz swojego jednośladu, nadal możesz otrzymać karę za brak OC. W przypadku motorów wynosi ona:

 • 240 zł – za przerwę w OC do 3 dni,
 • 600 zł – jeśli nie wykupiłeś polisy na okres do 14 dni,
 • 1 200 zł – taką karę otrzymają osoby, które mają przerwę w OC powyżej dwóch tygodni.

Należy pamiętać – zapłacenie kary nałożonej przez UFG nie zwalnia z obowiązku zakupu polisy OC. Dlatego znacznie korzystniejsze jest znalezienie dobrego ubezpieczenia komunikacyjnego na motocykl i terminowe opłacanie składek.

Jakie elementy mają wpływ na koszt ubezpieczenia motocykla?

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie na motocykl, to pamiętaj, że wiele aspektów ma wpływ na wycenę dokonaną TU. Ubezpieczyciel ocenia ryzyko, jakie niesie za sobą objęcie ochroną konkretnego pojazdu. Oto najważniejsze elementy, które są brane pod uwagę przy obliczaniu kosztu polisy OC na motocykl.

Model motocykla

Czy wiesz, że od tego jaki model motocykla masz, zależy koszt składki OC? To dlatego, że większość TU posiłkuje się danymi statystycznymi dot. kolizji. Zatem jeśli zdecydujesz się na zakup popularnego modelu, istnieje wyższe prawdopodobieństwo, że dochodziło do dużej ilości wypadków drogowych z udziałem takich motocykli. Ponadto na koszt składki OC wpływ mają także moc silnika i ewentualny tuning. Ulepszenia pojazdu i przyśpieszenia mogą przyczynić się do tego, że za polisę zapłacisz więcej. W przypadku motocykli wyróżnia się różne typy pojazdu: skutery, choppery, enduro, sportowe i turystyczne.

Rocznik pojazdu

Kolejny element, który ma znaczenie przy wycenie ubezpieczenia komunikacyjnego OC to rocznik motocykla. Z reguły im starszy jest jednoślad, tym większe ryzyko, że może on przyczynić się do kolizji. Wynika to z tego, że takie pojazdy mają mniej zaawansowane systemy bezpieczeństwa, a ich stan techniczny również ulega pogorszeniu. Zatem właściciele starszych motocykli powinni liczyć się z wyższą wyceną składki za OC.

Wiek ubezpieczonego

Młodzi kierowcy statystycznie częściej powodują szkody komunikacyjne. Dlatego w wielu TU praktykuje się przy wycenie OC tzw. zwyżki za wiek. Zwykle to dotyczy osób, które nie ukończyły jeszcze 26 lat. Dlatego ubezpieczenie komunikacyjne za ten sam pojazd będzie mieć inny koszt u trzydziestolatka i dwudziestolatka.

Dotychczasowa historia szkodowa

Wiele TU oferuje zniżki za bezszkodową historię ubezpieczeniową. Zatem im dłużej masz wykupioną OC, tym mniej będziesz płacić w przyszłość. Liczba lat do uzyskania pełnych zniżek jest uzależniona od wewnętrznej polityki TU. Zwykle po 6-letniej bezszkodowej historii ubezpieczeniowej można liczyć na uzyskanie maksymalnego rabatu. Natomiast warto wiedzieć, że kierowcy, którzy mieli przerwę w OC niestety utracą swoje zniżki. W takich sytuacjach wiele osób decyduje się na dopisanie współwłaściciela motocyklu, który może pochwalić się dobrą historią ubezpieczeniową. Dzięki temu możliwe jest obniżenie ceny za polisę OC na motocykl.

Adres zamieszkania

Niewiele osób wie, że przy wycenie składki za OC na motocykl znaczenie ma adres właściciela pojazdu. W przypadku osób mieszkających w okolicy, w której dochodzi często do kolizji, TU zastosuje wyższą cenę za polisę komunikacyjną. Wynika to ze statystycznie większego prawdopodobieństwa spowodowania szkody. Z reguły mieszkańcy dużych miast muszą się więc liczyć z droższym ubezpieczeniem OC.

Stan cywilny

Stan cywilny ubezpieczonego także wpływa na wysokość składki OC. Jest to spowodowane tym, że osoby będące w związku małżeńskim rzadziej decydują się na brawurową jazdę niż single. W efekcie mogą oni spodziewać się niższej wyceny składki polisy komunikacyjnej na motocykl.

Te elementy mają znaczenie podczas sporządzania wyceny za ubezpieczenie OC na jednoślad.

Koszt ubezpieczenia motocykla

Zastanawiasz się, ile zapłacisz za motor? Już wiesz, jakie elementy wpływają na wycenę polisy. Warto zatem przejść do obliczeń w zależności od modelu jednośladu[1].

Suzuki GSX-R 600 z 2012 r., poj. silnika 599 cm3

To motor zaliczany do pojazdów typu sportowego/szosowego. Właściciel takiego jednośladu, który ma maksymalne zniżki, jest żonaty i ma 41 lat, zapłaci składkę o średniej wysokości 258 zł. Natomiast w przypadku kierowcy poniżej 26 roku życia składkę wyceniono na ok. 318 zł.

Kawasaki KMX 125 z 2000 r., poj. silnika 125 cm3

To motocykl typu Enduro. Kierowca po 40-stce za OC zapłaci 171 zł. Natomiast właściciel pojazdu w wieku 25 lat, który nie jest w związku małżeńskim, otrzymał wycenę składki na kwotę 279 zł. Obaj panowie zamieszkują w tym samym mieście.

Zatem na podstawie podanych przykładów łatwo można zauważyć, że zarówno model motocykla, jak wiek ubezpieczonego, stan cywilny oraz historia bezszkodowej jazdy mają wpływ na wycenę polisy OC. Warto natomiast wiedzieć, że w zależności od konkretnego TU ceny polisy o tym samym zakresie ochrony będą się różnić.

Gdzie kupić OC motocykla?

Zastanawiasz się, gdzie kupić polisę komunikacyjną na motocykl, aby nie przepłacić? Niektórzy w takich sytuacjach samodzielnie poszukują ofert bezpośrednio w TU. Natomiast jest to czasochłonne zajęcie, wymagające dużej samodyscypliny. Znacznie łatwiej porównać polisy od różnych ubezpieczycieli korzystając z kalkulatora dostępnego na rankomat.pl. To łatwe w obsłudze narzędzie pozwalające na wygenerowanie zestawienia z propozycjami OC dopasowanymi do Twoich potrzeb. Jedyne, co musisz zrobić, to odpowiedzieć na kilka pytań w formularzu i podać dane kontaktowe.

Skorzystanie z internetowej porównywarki nie zobowiązuje użytkownika do zakupienia polisy. Jest to w pełni darmowe narzędzie. Możesz go użyć o dogodnej dla siebie porze, a cały proces zakupu ubezpieczenia przeprowadzisz online. Zadzwoni do Ciebie specjalista, który wyjaśni szczegóły konkretnych ofert i pomoże sfinalizować transakcję.

Jakie ubezpieczenie motocykla oprócz OC?

Choć do obowiązkowych ubezpieczeń należy jedynie OC komunikacyjne, to wielu kierowców decyduje się na rozszerzenie zakresu ochrony. Na jakie jeszcze polisy można się zdecydować?

NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wydatków

Podczas jazdy motocyklem nietrudno o wypadki. Dlatego warto zadbać o większe zabezpieczenie finansowe. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wydatków może pokryć koszty związane z doświadczonymi urazami, rehabilitacją czy leczeniem.

Assistance

Wykupienie pakietu assistance, w zależności od oferty, umożliwia uzyskanie pomocy technicznej, medycznej czy informacyjnej na trasie. Ubezpieczyciel pokryje także koszty związane z opłaceniem noclegu, jeśli Twój pojazd ulegnie awarii w trakcie podróży. To korzystna polisa dla tych, którzy często jeżdżą motorem i wybierają się na długie trasy.

Autocasco

Ubezpieczenie AC motoru pozwala na uzyskanie świadczenia w wypadku, gdy dojdzie do uszkodzenia maszyny z winy kierowcy lub na skutek działań osób trzecich czy czynników atmosferycznych. W zależności od wybranej oferty właściciel pojazdu może się zdecydować na polisę z udziałem własnym w pokryciu kosztów naprawy lub bez niego. Niektóre ubezpieczenia AC chronią także w przypadku kradzieży motocykla.

To przegląd najpopularniejszych dodatkowych polis dla motorów. Warto zapytać o ich wycenę podczas zakupu OC. Wiele TU przy ofercie łączonej zapewnia atrakcyjne zniżki. Dzięki temu dobra ochrona finansowa kosztuje znacznie mniej.

[1] Dane na podstawie obliczeń ze strony https://rankomat.pl/samochod/ubezpieczenie-oc-i-ac-motocykla#ile-kosztuje-oc-i-ac-motocykla, dostęp 18.08.2023

Bibliografia:

 • Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031241152/U/D20031152Lj.pdf)
 • strona internetowa Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (https://www.ufg.pl)

Podsumowanie

 1. Ubezpieczenie OC komunikacyjne jest obowiązkowe dla każdego właściciela motocykla. Za jego brak UFG przewiduje dotkliwe kary, a kontrole są przeprowadzane losowo. Już mandat za 3 dni braku polisy OC często przewyższa wartością wysokość składki za ubezpieczenie.
 2. Koszt polisy OC jest zależy od rodzaju motoru, jego mocy, rocznika, a także od wieku, stanu cywilnego i historii ubezpieczeniowej kierowcy.
 3. W zależności od danych właściciela motoru, może on uzyskać różną wycenę składki OC.
 4. Dobre oferty na ubezpieczenie komunikacyjne znajdziesz bez wychodzenia z domu. Wystarczy skorzystać z porównywarki polis dostępnej np. na rankomat.pl.
 5. Oprócz wykupienia ubezpieczenia OC, wielu kierowców decyduje się na rozszerzenie zakresu ochrony o polisy NNW, assistance czy autocasco.

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania

 1. Czy po zakupie już ubezpieczonego motocykla można zmienić TU?

  Po zakupie motocykla z już trwającą polisą OC nowy właściciel może zrezygnować z niej w dowolnym momencie. Należy jednak pamiętać, aby powiadomić pisemnie TU i zawczasu wybrać inne ubezpieczenie. Nawet 1 dzień przerwy w OC grozi nałożeniem kary przez UFG. Ponadto należy liczyć się także z inną kalkulacją TU. Może się tak stać, gdy nowy kierowca ma mniejsze zniżki, jest młodszy lub spowodował w przeszłości szkody komunikacyjne.

 2. Czy zawsze szkody podwyższają wycenę za składkę?

  Wiele osób obawia się, że po spowodowaniu szkody komunikacyjnej składka za OC ulegnie podwyższeniu. Istnieje takie prawdopodobieństwo, natomiast coraz więcej TU oferuje swoim klientom pakiet ochrony zniżek. Decydując się na taki produkt możesz zabezpieczyć się przed nagłym wzrostem składki, nawet jeśli spowodujesz szkodę komunikacyjną.

Magda Pułym
Magda Pułym
Socjolog reklamy i copywriterka z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży. Autorka licznych publikacji o tematyce finansowej i ubezpieczeniowej, szczególnie z perspektywy konsumenta. Zajmuje się również zagadnieniami z obszarów motoryzacji czy szeroko pojętego marketingu.
0 KOMENTARZY

Najnowsze artykuły

Leasing motocykla – co warto o nim wiedzieć?

Rozważasz zmianę samochodu służbowego na motocykl? Takie rozwiązanie jest co prawda niezbyt często stosowane, ale...

2024-05-15

Jak odkodować VIN motocykla za darmo?

Marzysz o motocyklu, ale obawiasz się nietrafionego zakupu? W sprawdzeniu rzetelności sprzedawcy pomogą Ci darmowe...

2024-05-15

Kara za brak przeglądu motocykla – co grozi?

Za jazdę bez ważnego badania technicznego motocykla grożą wysokie mandaty. Dlatego terminowe jego przeprowadzanie to...

2024-03-13