Motor czy motocykl? Jaka jest różnica?

admin
adminZaktualizowano: 2024-07-16
facebook
Oszczędź nawet 50% na polisie
Oblicz składkę

W przestrzeni publicznej od lat trwa dyskusja, której przedmiotem jest znaczenie słowa motor. Zdaniem wielu pasjonatów motoryzacji tego wyrazu nie powinno się używać w odniesieniu do jednośladu. Inni zaś twierdzą, że stanowi on synonim pojazdu dwukołowego i nie ma przeciwwskazań, aby używać go zamiennie ze słowem motocykl. Jak jest w rzeczywistości? Sprawdź.

Motor czy motocykl?

Motor i motocykl to dwa podobne do siebie słowa, które wywołały już niejedną rodzinną kłótnie i zakończyły wiele przyjaźni. Przedmiotem sporu jest znaczenie tych dwóch pozornie bliskich sobie wyrazów. Zdaniem fanów motoryzacji określenie motocykl przysługuje wyłącznie pojazdom dwukołowym, a motor — jednostce napędowej, która znajduje się w jego wnętrzu. Inni twierdzą zaś, że słów tych można używać zamiennie, a przywiązywanie zbyt dużej wagi do znaczenia wyrazów traktują jako wyraz czepliwości rozmówcy. W rezultacie prowadzi to do nieporozumień i w skrajnych przypadkach staje się powodem do awantury.

Sposobem na rozsądzenie tego sporu jest dokładnie przeanalizowanie historii obu określeń i próba ustalenia ich genezy. Warto również sięgnąć do słowników i dowiedzieć się, co na ten temat mają do powiedzenia specjaliści z zakresu językoznawstwa. Pozwoli to spojrzeć na sprawę z nieco innej perspektywy i uzyskać niepodważalne argumenty.

Motor a motocykl — różnica w znaczeniu a historia słów

Język polski był kształtowany przez wpływ wielu narodowości, które na różnych etapach historii zamieszkiwały obecne tereny RP. Ma najwięcej wspólnego z językami słowackim i czeskim, a także ukraińskim. Ponadto w polszczyźnie funkcjonuje również wiele określeń zakorzenionych w łacinie, językach germańskich, m.in. niemieckim i jidysz, oraz językach romańskich, zwłaszcza we francuskim.

Pochodzenia słowa motor wiele osób doszukuje się w niemieckim motorrad oznaczającym motocykl. Stało się ono popularne wśród pewnej części społeczeństwa prawdopodobnie za czasów hitlerowskiej okupacji Polski. Z czasem jednak było używane znacznie częściej jako określenie silnika. Z kolei wyraz motocykl ma niewątpliwie związek z francuskim motocyclette.

Czym się różni motor od motocykla?

Poszukiwania odpowiedzi na pytanie, czym się różni motor od motocykla, można przenieść również do Słownika Języka Polskiego. Zgodnie z definicją podaną na stronie PWN motocykl to dwukołowy pojazd bez nadwozia, napędzany silnikiem spalinowym, przeznaczony do przewozu jednej lub dwóch osób. W tym zakresie raczej nikt nie ma wątpliwości. Znacznie ciekawsze okazuje się jednak wyjaśnienie wyrazu motor. Jak można przeczytać w SJP, jest to mechanizm przetwarzający energię elektryczną lub cieplną na energię mechaniczną, a także w mowie potocznej — motocykl.
Mogłoby się więc wydawać, że takie wyjaśnienie rozwieje wszelkie wątpliwości i raz na zawsze zakończy spór o zasadność używania określenia motor w kontekście pojazdu. Tym bardziej że powyższe potwierdzają informacje dostępne w Wielkim słowniku języka polskiego nadzorowanym przez Instytut Języka Polskiego PAN. Mimo to wiele osób uważa określanie jednośladu wyrazem motor za niepoprawne. Niektórzy najbardziej „radykalni” motocykliści, odbierają takie stwierdzenie jako obelgę i nawet nie chcą wysłuchać argumentów bazujących na informacjach zawartych w słownikach.

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu motocykla?

Niezależnie od tego, czy pojazd dwukołowy określasz mianem motocykla czy motoru, musisz wiedzieć, że każdy zarejestrowany jednoślad powinien mieć ważne OC. Za brak obowiązkowej polisy grożą wysokie kary ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Im dłuższa przerwa w ubezpieczeniu, tym większa grzywna.

Stawki mandatów są aktualizowane wraz ze wzrostem płacy minimalnej. Od 1 lipca 2024 właściciele motocyklów za przerwanie ciągłości OC zapłacą od 290 nawet do 1420 zł. Ponadto w razie spowodowania jakichkolwiek szkód nierozważni kierowcy będą zmuszeni pokryć ich koszty we własnym zakresie. Obowiązek zadośćuczynienia poszkodowanym ciąży wówczas na sprawcy, a nie jak u osób mających ważne OC, na ubezpieczycielu. Aby uniknąć kar ze strony UFG i odpowiedzialności za wyrządzone krzywdy, warto dbać o ciągłość ubezpieczenia.

Jak znaleźć tanie OC dla motocykla?

Wielu kierowców nie przykłada wagi do porównywania ofert OC i twierdzi, że szukanie taniej polisy to strata czasu. W rezultacie z roku na rok przedłużają umowę z tą samą firmą, tracąc na tym niejednokrotnie nawet kilkaset złotych rocznie. Trzeba pamiętać, że zakres obowiązkowego ubezpieczenia jest regulowany prawnie, a każdy ubezpieczyciel zapewnia w ramach OC taką samą ochronę. Oznacza to, że niezależnie od kwoty składki, kierowca kupuje ten sam produkt ubezpieczeniowy. Z tego powodu zaleca się zestawianie ze sobą propozycji różnych firm i poszukiwanie możliwie jak najtańszych opcji.

Różnice w cenach składek od różnych ubezpieczycieli wynikają z odmiennych sposobów ich wyliczania. Towarzystwa ubezpieczeniowe przy przygotowywaniu oferty dla konkretnego kierowcy biorą pod uwagę m.in. jego historię szkodowości, doświadczenie za kółkiem czy nawet stan cywilny. Używają innych algorytmów, co skutkuje rozbieżnościami o wartościach przekraczających nawet kilkaset złotych.

Sprawdzonym sposobem na szybkie porównywanie ofert jest korzystanie z internetowych kalkulatorów OC. Ekspresowo analizują one bieżące propozycje ubezpieczycieli i w przejrzystym zestawieniu przedstawiają najlepsze polisy spersonalizowane pod kątem danego kierowcy. Umożliwia to zaoszczędzenie czasu oraz zmniejszenie wydatków na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne.

Podsumowanie

  • Motor i motocykl to podobne do siebie słowa, które zdaniem wielu osób nie powinny być używane zamiennie.
  • Wyraz motor prawdopodobnie ma korzenie w niemieckim wyrazie motorrad (motocykl).
  • Obecnie słowa motor używa się częściej do opisania jednostki napędowej, choć według Słownika Języka Polskiego można stosować je w mowie potocznej do określenia jednośladu

FAQ Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy motocykl to to samo co motor?

    Określenie motocykl oznacza dwukołowy pojazd mechaniczny, a motor określa jednostkę napędową. Zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego wyrazu motor można też używać w mowie potocznej do definiowania jednośladu.

  2. Jak nazywa się osoba jadąca na motocyklu?

    Osobę jeżdżącą na motocyklu określa się mianem motocyklisty. Takich kierowców pojazdów dwukołowych wyróżnia zwykle specjalistyczny strój ochronny i duże zamiłowanie do motoryzacji.

  3. Dlaczego motocykliści się pozdrawiają?

    Mijający się na drodze motocykliści często unoszą w górę lewą dłoń. Jest to gest pozdrowienia świadczący o wzajemnym uznaniu i wsparciu. Sprawia, że kierowca ma poczucie przynależności do społeczności i czuje się pewniej na drodze.

  4. Ile kosztuje ubezpieczenie na motocykl?

    Trudno jednoznacznie określić cenę ubezpieczenia na motocykl, bo wpływ na wysokość składki ma wiele czynników związanych z samym pojazdem, jak i z jego właścicielem. Najtańsze oferty dla kierowców z wysokimi zniżkami i dobrą historią ubezpieczeniową zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Uznaje się jednak, że średnio OC motocykla kosztuje ok. 250-400 zł.

  5. Gdzie ubezpieczyć motocykl?

    Ubezpieczenie OC motocykla oferuje większość firm zajmujących się sprzedażą polis komunikacyjnych. Takie oferty proponują m.in. towarzystwa Uniqa, Link4, Benefia, PZU, Generali, Ergo Hestia i Proama.

  6. Czy OC na motocykl przedłuża się automatycznie?

    Umowa ubezpieczenia OC przedłuża się zwykle automatycznie, jednak aby to się stało, konieczne jest wpłacenie należnej składki. Wyjątek od tej zasady stanowi sytuacja, w której kierowca złoży wypowiedzenie do firmy ubezpieczeniowej najpóźniej 1 dzień przed zakończeniem wcześniejszej umowy. OC nie przedłuża się też po zakupie jednośladu. Oznacza to, że jeśli jako nowy właściciel korzystasz z ubezpieczenia wcześniejszego posiadacza, po zakończeniu okresu przewidzianego w umowie musisz znaleźć nową polisę.

admin
admin
Nunc felis justo, rutrum aliquam dolor at, interdum tempus quam. Praesent vel risus bibendum, eleifend ligula sit amet, venenatis quam. Integer vehicula malesuada pharetra. Aenean at ante eget risus elementum euismod. In tempus facilisis feugiat. Integer tristique non nisl faucibus ultrices. In id tempor diam. Vivamus sed luctus magna. Maecenas gravida eros quis sapien pharetra, a euismod dolor mollis. Nam vehicula nec lectus eu mattis. Nam quis aliquam eros, ut faucibus ex. Pellentesque elit ipsum, hendrerit a commodo non, viverra in lectus. Curabitur ac risus eget nibh tincidunt laoreet.
0 KOMENTARZY

Najnowsze artykuły

Jazda motocyklem bez prawa jazdy – co grozi za jazdę bez uprawnień?

Straciłeś prawo jazdy i zastanawiasz się, co grozi za kierowanie motocyklem bez ważnych uprawnień? Lepiej...

2024-08-28

Przewożenie dziecka na motocyklu – od ilu lat?

Rodzice często dzielą swoje pasje z pociechami. Jedną z nich jest jazda motocyklem. Bikersi na...

2024-08-28

Karta motorowerowa – od ilu lat? ile kosztuje?

Karta motorowerowa to w zasadzie prawo jazdy kategorii AM, które upoważnia do kierowania m.in. motorowerami....

2024-08-28