Jak odkodować VIN motocykla za darmo?

admin
adminZaktualizowano: 2024-05-15
facebook
Oszczędź nawet 50% na polisie
Oblicz składkę

Marzysz o motocyklu, ale obawiasz się nietrafionego zakupu? W sprawdzeniu rzetelności sprzedawcy pomogą Ci darmowe dekodery VIN motocykla dostępne w sieci. Dzięki nim porównasz informacje zawarte w ogłoszeniu ze stanem faktycznym. Sprawdzisz też, czy zbywca nie ma przed Tobą nic do ukrycia. Dowiedz się, jak odczytać VIN motocykla za darmo.

Czym jest VIN motocykla?

VIN to unikalny numer identyfikacyjny przypisany do każdego pojazdu. Służy przekazywaniu podstawowych informacji o motocyklu. Składa się z trzech sekcji:

 • WMI (ang. World Manufacturer Identifier) określającej region i nazwę producenta;
 • VDS (ang. Vehicle Descriptor Section) zawierającej dodatkowe dane o producencie;
 • VIS (ang. Vehicle Identifier Section) z zakodowaną specyfikacją techniczną.

Po odkodowaniu VIN definiuje kraj producenta, rok produkcji, rodzaj konstrukcji i typ silnika. Dzięki niemu da się ocenić oryginalność jednostki napędowej i skrzyni biegów w pojeździe używanym oraz sprawdzić, czy nie został on skradziony.

Numer VIN motocykla znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym, a dokładniej w rubryce oznaczonej literą E. Ten unikalny kod powinien też widnieć na tabliczce znamionowej i na stałym elemencie konstrukcyjnym jednośladu. Najczęściej producenci wybijają VIN na główce ramy, po prawej stronie pojazdu, patrząc od strony osoby wsiadającej od prawej.


A to ciekawe! Do 1981 roku nie istniały żadne przepisy, które regulowałyby kwestię wybijania numeru VIN na pojazdach. Dlatego w autach i jednośladach wyprodukowanych przed tą datą każdy producent stosował nieco inny format. Obecnie VIN składa się z ciągu 17 cyfr i liter sformułowanych według normy ISO 3779 lub standardu przyjętego w krajach Ameryki Północnej.


Czy da się sprawdzić historię motocykla po numerze VIN za darmo?

Sprawdzenie VIN motocykla przed przekazaniem pieniędzy zbywcy pozwala uniknąć zakupu przysłowiowego kota w worku. Wiele osób podczas rozglądania się za nowym jednośladem szuka sposobów na odkodowanie tego unikalnego numeru identyfikacyjnego bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Nic dziwnego. Dla większości osób samo kupno pojazdu generuje wystarczająco dużo wydatków. Każda złotówka jest na wagę złota, a wszelkie sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy wydają się dobre.

A więc, czy da się sprawdzić historię motocykla po numerze VIN za darmo? Tak, można bezpłatnie uzyskać raport o konkretnym pojeździe przez internet i bez wychodzenia z domu o dowolnej porze dnia. Trzeba jednak podkreślić, że ilość danych dostępnych w nieodpłatnych raportach jest często dość ograniczona.

Zwykle za darmo otrzymuje się wyłącznie podstawowe informacje o motocyklu, np. rok produkcji, nazwę producenta czy dane techniczne (pojemność i moc silnika). Niektóre wyszukiwarki umożliwiają też poznanie szczegółów odnośnie do badań technicznych. Czasem pozwalają sprawdzić dotychczasowe odczyty zanotowane podczas wizyt na stacji diagnostycznej i kontroli drogowej. Wybrane narzędzia zapewniają też dostęp do danych na temat wcześniejszych właścicieli i ich statusu. Dzięki temu można dowiedzieć się, czy motocykl należał do osoby prywatnej, czy może był własnością jakiegoś przedsiębiorstwa.

Osoby oczekujące od raportu motocykla bardziej szczegółowych informacji prawdopodobnie nie mają zatem innego wyjścia niż skorzystać z innych, odpłatnych narzędzi. Zanim jednak sięgnie się po dekodery komercyjne, warto wypróbować te dostępne za darmo.

Jak sprawdzić VIN motocykla za darmo: Historia Pojazdu w bazie CEP

Historia Pojazdu to darmowa, ogólnodostępna usługa wykorzystująca dane gromadzone od 2004 r. w ramach funkcjonowania Centralnej Ewidencji Pojazdów. Powstała z inicjatywy Ministra Cyfryzacji z myślą o osobach planujących zakup używanego samochodu lub motocykla zarejestrowanego na terenie Polski. Stworzono ją, aby ułatwić ocenę stanu technicznego pojazdu i umożliwić weryfikację rzetelności zbywcy.

Aby skorzystać z usługi, postępuj według poniższych wskazówek.

 1. Poproś sprzedawcę o udostępnienie numeru rejestracyjnego, numeru VIN i daty pierwszej rejestracji.
 2. Wejdź na stronę: https://historiapojazdu.gov.pl/.
 3. Wypełnij formularz danymi.
 4. Kliknij Sprawdź pojazd.

W usłudze Historia Pojazdu znajdziesz też sekcję Dane zagraniczne, w której są zgromadzone informacje odnośnie do pojazdów zarejestrowanych w innych krajach (m.in. w USA, Kanadzie, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Słowenii, Rumunii, Danii, Szwecji, Norwegii czy we Włoszech). Pozyskano je z zewnętrznych systemów CARFAX, AutoDNA i CarVertical.


Uwaga! Jeśli sprzedawca nie chciał podać Ci numeru rejestracyjnego, numeru VIN i daty pierwszej rejestracji, lepiej zrezygnuj z zakupu proponowanego przez niego motocykla. Odmowa udostępnienia tych podstawowych danych zazwyczaj świadczy o nieuczciwości zbywcy i sugeruje, że w ofercie mogły zostać pominięte ważne informacje dotyczące historii szkodowości jednośladu. Takie zachowanie może też być próbą ukrycia „majstrowania” przy przebiegu. Podsumowując, gdy na Twoje zapytanie o dane potrzebne do weryfikacji historii pojazdu sprzedawca udzielił negatywnej lub wzbudzającej wątpliwości odpowiedzi, powinna zapalić Ci się czerwona lampka.


Jak wygląda bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów?

W darmowym raporcie wygenerowanym dzięki usłudze Historia Pojazdu znajdziesz sporo przydatnych informacji. Pozwolą Ci one ocenić wiarygodność sprzedawcy i podjąć bardziej racjonalną decyzję o zakupie (lub rezygnacji z kupna) danego jednośladu. Więcej szczegółów dotyczących zawartości tego bezpłatnego raportu znajdziesz w poniższej tabeli.

Co zawiera raport o pojeździe ze strony historiapojazdu.gov.pl?

Informacje na temat stanu aktualnegoNazwa województwa, w którym jest zarejestrowany pojazd; status polisy OC (aktualna/nieaktualna); data ważności OC; data ważności badań technicznych; liczba właścicieli i współwłaścicieli; oznaczenie pojazdu jako kradzionego
Dane technicznePojemność i moc silnika; rodzaj paliwa; emisja CO2; norma euro; liczba miejsc (ogółem i siedzących); masa własna pojazdu; maksymalna masa całkowita ciągniętej przyczepy (wyposażonej w hamulec i bez hamulca); dopuszczalna ładowność; dopuszczalna masa całkowita; liczba osi; rozstaw osi; rozstaw kół; maksymalny nacisk na oś
Dokumenty identyfikacyjneData wydania dowodu rejestracyjnego; stan dokumentu (np. odebrany przez właściciela); data wydania karty pojazdu; informacje o świadectwie homologacji (numer, kategoria, wersja, wariant, typ)
Oś czasuRok produkcji; data pierwszej rejestracji; zmiany właścicieli; status pierwszego właściciela i wszystkich kolejnych (osoba fizyczna/przedsiębiorstwo); daty badań technicznych; wyniki badań technicznych (pozytywne/negatywne); miejsce realizacji badań technicznych (np. LU/039/P); odczyty liczników w trakcie badań technicznych* i kontroli drogowych**; powstanie szkód istotnych (opis uszkodzeń; nazwa ubezpieczyciela)***; informacje o sprzedaży pojazdu; informacje o zgłoszeniu kradzieży pojazdu

*dane dotyczące odczytów z licznika podczas badania technicznego są gromadzone od 2014 r.
**dane dotyczące odczytów z licznika podczas kontroli drogowej są gromadzone od 2020 r.
***dane dotyczące szkód istotnych są gromadzone od 01.03.2020 r.
Opracowanie własne na podstawie: https://historiapojazdu.gov.pl/

Jak sprawdzić VIN motocykla za darmo: Dekodery numeru VIN

Kolejnym sposobem na darmowe sprawdzenie historii motocykla jest skorzystanie z tzw. dekoderów numeru VIN dostępnych w sieci. Te proste w użyciu narzędzia umożliwiają odczytanie z unikalnego ciągu cyfr i liter informacji o dowolnym motocyklu. Z bezpłatnej wersji dekodera dowiesz się nieco więcej o marce, modelu oraz roku i kraju produkcji. Niektóre serwisy, np. EpicVIN, w darmowym wariancie dostarczają też dane o ostatnim odczycie przebiegu oraz rodzaju silnika.

Niestety, aby uzyskać więcej informacji, zwykle trzeba wnieść stosowną opłatę, której wysokość zależy od cennika danego dekodera oraz ilości zgromadzonych informacji. W takim płatnym raporcie zwykle znajdują się dodatkowo informacje o szkodach, zmianach właścicieli czy akcjach serwisowych. Wybrane strony udostępniają też zdjęcia konkretnego pojazdu znalezione w sieci.

Jakie są popularne dekodery VIN motocykla?

Na rynku funkcjonuje wiele firm oferujących dekodowanie numerów VIN czy przygotowywanie raportów. Korzystają one z danych dostępnych w rejestrach państwowych, a także z baz udostępnianych przez firmy ubezpieczeniowe czy warsztaty samochodowe. Każda z nich działa na podobnej zasadzie — udostępnia część danych za darmo, a resztę podaje po wpłaceniu odpowiedniej sumy pieniędzy. Więcej informacji o przykładowych portalach i ich działalności znajdziesz w poniższym zestawieniu.

Dekodery numeru VIN motocykla

NazwaDane darmoweDane odpłatneCena
carVerticalmarka, model, kraj produkcjispecyfikacja i wyposażenie, cofnięcia przebiegu, zdjęcia, historia zmian właścicieli, historia szkód, sprawdzenie rejestru kradzieży78,99 zł - 1 raport
autoDNAmarka, modelspecyfikacja i wyposażenie, historia odczytów licznika i uszkodzeń, archiwalne zdjęcia, sprawdzenie baz pojazdów skradzionych i rejestru zastawów, akcje serwisowe79,90 zł - 1 raport
VINdecodermarka, model, kraj produkcji, analiza numeru VIN, typ nadwozia, pojemność i typ silnika, rodzaj skrzyni biegów, standard emisji spalin, wyposażenie opcjonalne--
autobazamarka, modelprzebiegi, archiwalne zdjęcia, sprawdzenie baz danych pojazdów poszukiwanych, rok produkcji, opcje wyposażenia, usterki fabryczne, historia zdarzeń63,90 zł - 1 raport

To tylko kilka przykładowych stron oferujących dekodowanie VIN oraz przygotowywanie raportów pojazdów. Większość z nich wymaga wniesienia opłaty za uzyskanie jakichkolwiek konkretnych informacji. Z wymienionych portali najbardziej wyróżnia się VINdecoder – strona dostarcza dużo przydatnych danych o specyfikacji technicznej danego modelu całkowicie za darmo.

Jeśli zależy Ci na zakupie zadbanego motocykla w dobrym stanie technicznym, przed przekazaniem zbywcy pieniędzy dobrze przeanalizuj całą treść ogłoszenia i zapoznaj się z historią pojazdu na bezpłatnych portalach. Pamiętaj też, że po zakupie musisz zadbać o regularne wykonywanie przeglądów technicznych i wykupienie ubezpieczenia. Dobrą polisę OC w atrakcyjnej cenie znajdziesz w kalkulatorze OC.

Źródła:

 • https://www.historiapojazdu.gov.pl/
 • https://www.autobaza.pl/
 • https://www.vindecoder.pl/pl
 • https://www.autodna.pl/dekoder-vin-checker

Podsumowanie

 • VIN, czyli Vehicle Identification Number, to unikalny numer identyfikacyjny przypisany do każdego motocykla.
 • Numer VIN znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym motocykla oraz na samym pojeździe, np. na główce ramy.
 • Sprawdzenie numeru VIN motocykla przed zakupem pojazdu zmniejszy ryzyko nietrafionego zainwestowania pieniędzy.
 • Do weryfikacji numeru VIN motocykla możesz wykorzystać darmowe narzędzia dostępne i internecie oraz płatne dekodery.

FAQ Najczęściej zadawane pytania

 1. Która cyfra w numerze VIN oznacza rok produkcji?

  Każdy znak w numerze VIN symbolizuje coś innego. Rok produkcji przeważnie określa 10. cyfra.

 2. Jak sprawdzić motocykl?

  Przed zakupem motocykla zaleca się sprawdzenie jego historii. Można to zrobić za pomocą usług dostępnych w internecie, takich jak np. Historia Pojazdu czy VINdecoder. Ponadto ważne jest, aby zweryfikować stan jednośladu w trakcie spotkania ze sprzedającym. Warto też przetestować pojazd i przejechać się na jazdę próbną.

 3. Czym jest raport VIN motocykla?

  Raport VIN motocykla to dokument zawierający szczegółowe informacje o jednośladzie. Określa m.in. specyfikację techniczną, odczyty licznika, historię własności pojazdu, akcje serwisowe czy uszkodzenia z przeszłości. Może zawierać też archiwalne zdjęcia udostępniane przez dotychczasowych właścicieli w ogłoszeniach sprzedaży.

 4. Jak sprawdzić motor w CEPiK?

  Aby sprawdzić motocykl w bazie CEPiK, musisz wejść na stronę www.historiapojazdu.gov.pl i uzupełnić znajdujący się tam formularz. Powinieneś podać w nim numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji.

 5. Czy warto płacić za raport VIN?

  Przed zdecydowaniem się na opłacenie płatnego raportu, warto dokładnie przeanalizować informacje zawarte w ogłoszeniu, porozmawiać ze sprzedawcą i skorzystać z bezpłatnych narzędzi dostępnych w sieci. Jeśli mimo wykonania wszystkich tych czynności, nadal masz wątpliwości co do stanu rzeczywistego pojazdu i jednocześnie nie chcesz rezygnować z zakupu, rozważyć wykupienie płatnego raportu.

admin
admin
Nunc felis justo, rutrum aliquam dolor at, interdum tempus quam. Praesent vel risus bibendum, eleifend ligula sit amet, venenatis quam. Integer vehicula malesuada pharetra. Aenean at ante eget risus elementum euismod. In tempus facilisis feugiat. Integer tristique non nisl faucibus ultrices. In id tempor diam. Vivamus sed luctus magna. Maecenas gravida eros quis sapien pharetra, a euismod dolor mollis. Nam vehicula nec lectus eu mattis. Nam quis aliquam eros, ut faucibus ex. Pellentesque elit ipsum, hendrerit a commodo non, viverra in lectus. Curabitur ac risus eget nibh tincidunt laoreet.
0 KOMENTARZY

Najnowsze artykuły

Leasing motocykla – co warto o nim wiedzieć?

Rozważasz zmianę samochodu służbowego na motocykl? Takie rozwiązanie jest co prawda niezbyt często stosowane, ale...

2024-05-15

Jak odkodować VIN motocykla za darmo?

Marzysz o motocyklu, ale obawiasz się nietrafionego zakupu? W sprawdzeniu rzetelności sprzedawcy pomogą Ci darmowe...

2024-05-15

Kara za brak przeglądu motocykla – co grozi?

Za jazdę bez ważnego badania technicznego motocykla grożą wysokie mandaty. Dlatego terminowe jego przeprowadzanie to...

2024-03-13