Akcyza za motocykl z Niemiec

Magdalena Chara
Magdalena CharaZaktualizowano: 2024-03-13
facebook
Oszczędź nawet 50% na polisie
Oblicz składkę

Sprowadzenie motocykla z Niemiec to doskonały sposób na zakup jednośladu w dobrym stanie technicznym i za niewielką cenę. Wbrew pozorom nabycie pojazdu za granicą nie powinno przysporzyć nowemu właścicielowi wielu problemów. Dowiedz się więcej na temat akcyzy za motocykl z Niemiec i sprawdź, jak wygląda rejestracja jednośladu importowanego z kraju UE.

Co warto wiedzieć o akcyzie za motocykl z Niemiec?

Akcyza, czyli tzw. podatek akcyzowy, zalicza się do grupy selektywnych podatków pośrednich i dotyczy wyłącznie określonych produktów. Wpływa na podniesienie ostatecznej ceny danego wyrobu. Ma zarówno cel fiskalny, bo pomaga zasilać budżet państwa, jak i niefiskalny, gdyż zmniejsza atrakcyjność niektórych produktów w oczach obywateli i zniechęca do ich zakupu.

Zasady funkcjonowania akcyzy określają m.in. Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym oraz Dyrektywa Rady (UE) 2020/262 z dnia 19 grudnia 2019 r. w sprawie ogólnych zasad dotyczących podatku akcyzowego. Zgodnie z treścią wymienionych regulacji podatek akcyzowy odnosi się wyłącznie do produktów energetycznych, energii elektrycznej, alkoholu i napojów alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych. Znajduje również zastosowanie przy zakupie broni, kosmetyków, wyrobów perfumeryjnych i samochodów osobowych. W przypadku tych ostatnich przedmiotami podatku są:

  • import auta osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terenie RP;
  • zakup w kraju należącym do Unii Europejskiej samochodu niezarejestrowanego wcześniej w RP;
  • pierwsza sprzedaż na terenie RP samochodu osobowego niezarejestrowanego do tej pory na terenie RP.

Obowiązek zapłaty akcyzy dotyczy m.in. osób fizycznych i przedsiębiorstw zajmujących się importem samochodów oraz kupujących pojazdy na terenie UE.


Ważne! Motocykle kupione w Niemczech, a także w innych krajach UE nie są objęte obowiązkiem akcyzowym. Oznacza to, że po zakupie takiego jednośladu, niezarejestrowanego dotychczas w Polsce, nie musisz wnosić żadnych dodatkowych opłat.


Brak akcyzy za motocykl z Niemiec: o czym jeszcze należy pamiętać?

Gdy wiesz już, że nie trzeba płacić podatku za motocykl z Niemiec, warto powiedzieć nieco więcej o całej procedurze sprowadzenia jednośladu z zagranicy. Przy modelach używanych kwestia importu wygląda dla kupującego bardzo korzystnie. Osoby nabywające pojazd dwukołowy z rynku wtórnego w państwie należącym do Unii Europejskiej nie muszą płacić nie tylko podatku akcyzowego, ale również VAT-u, cła czy opłaty recyklingowej.

W kontekście sprowadzania motocykli z zagranicy trzeba wspomnieć również o Porozumieniu o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Gwarantuje ono swobodny przepływ osób, towarów, usług i kapitału pomiędzy wszystkimi państwami UE, a także Islandią, Liechtensteinem i Norwegią.


Warto wiedzieć! Unia celna, czyli zniesienie ceł i innych taryf w obrotach handlowych, nie dotyczy Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Towary sprowadzone z wymienionych państw do UE są objęte procedurami celnymi.


Jak opłacić VAT za nowy motocykl z Niemiec?

W przypadku nowych motocykli sprowadzonych z Niemiec i innych krajów UE akcyza nie obowiązuje. Trzeba się jednak liczyć z obowiązkiem uregulowania podatku VAT, którego stawka wynosi 23%. Ma on zastosowanie nie tylko przy pojazdach prosto z fabryki, ale także w odniesieniu do jednośladów zarejestrowanych do 6 miesięcy wstecz oraz mających przebieg poniżej 6000 km.

Aby uregulować zobowiązanie wobec urzędu skarbowego, należy złożyć deklarację VAT-10 o podatku od towarów i usług od wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu. Właściciel motocykla ma na to 14 dni od chwili powstania obowiązku prawnego, czyli od dnia zakupu.

Jak wypełnić deklarację VAT-10?

VAT-10 możesz złożyć przez internet z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Formularze gotowe do wypełnienia znajdziesz na stronie: https://www.podatki.gov.pl/vat/e-deklaracje-vat/formularze-vat/#headingItem004.

Wzór deklaracji VAT-10 wymaga podania:

  • miejsca i celu składania dokumentu — na początku należy określić urząd skarbowy, do którego jest adresowana deklaracja oraz po co składa się formularz (aby złożyć deklarację VAT-10 lub dokonać korekty);
  • danych podatnika — następnie trzeba zdefiniować rodzaj podatnika (osoba niebędąca osobą fizyczną lub osoba fizyczna), jego pełną nazwę oraz REGON lub nazwisko, imię i datę urodzenia. W tej części powinno się również określić adres siedziby firmy lub aktualny adres zamieszkania (kraj, województwo, powiat, gminę, ulicę, nr domu, nr lokalu, miejscowość, kod pocztowy i pocztę);
  • rozliczenia podatku należnego — w ten części dokumentu należy zdefiniować kwotę podatku w pełnych złotych od wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu (np. motocykla). Podaje się tutaj zarówno podstawę opodatkowania, jak i kwotą podatku należnego podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego.

Na końcu deklaracji VAT-10 znajduje się również miejsce na podpis podatnika lub jego reprezentanta oraz pole przeznaczone na adnotacje urzędu skarbowego.

Jak zarejestrować używany motocykl kupiony w Niemczech?

Brak konieczności opłacania akcyzy za motocykl z Niemiec to tylko połowa sukcesu, bo taki jednoślad podlega obowiązkowi rejestracji w odpowiednim wydziale komunikacji. Możliwość zarejestrowania pojazdu mają właściciel lub jego pełnomocnik.

Na wizytę w urzędzie trzeba zabrać ze sobą wniosek o rejestrację pojazdu, zaświadczenie potwierdzające ważność badania technicznego i dotychczasowy dowód rejestracyjny. Ponadto wśród załączników muszą się znaleźć potwierdzenia wniesienia wszystkich opłat — za dowód rejestracyjny i komplet znaków legalizacyjnych (66,50 PLN), pozwolenie czasowe (13,50 PLN), standardowe tablice rejestracyjne (40 PLN) lub indywidualne tablice rejestracyjne (500 PLN). Wymienione należności uregulujesz w kasie urzędu przy rejestracji motocykla lub przelewem na konto urzędu, w którym zamierzasz załatwić formalności. Cały proces rejestracji przedstawia składa się z dwóch etapów.

  1. Rejestracja czasowa — na początku motocykl zostanie zarejestrowany tymczasowo na 30 dni. W tym okresie możesz przemieszczać się jednośladem po drogach publicznych dzięki pozwoleniu czasowemu i czasowym tablicom rejestracyjnym.
  2. Rejestracja właściwa — polega na wydaniu właściwego dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych oraz zarejestrowaniu motocykla na stałe.

W razie odmowy rejestracji motocykla możesz odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego.


Warto wiedzieć! Jeśli motocykl ma współwłaścicieli, wszyscy posiadacze powinni być obecni podczas rejestracji. Jeśli jednoślad należy do firmy, wizytę w wydziale komunikacji musi złożyć osoba uprawniona do reprezentowania przedsiębiorstwa (właściciel lub pełnomocnik).


Jak wypełnić wniosek o rejestrację motocykla z Niemiec?

Wygląd wniosku o rejestrację motocykla z Niemiec określa załącznik do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 sierpnia 2022 roku. Formularz gotowy do druku pobierzesz ze strony https://www.gov.pl/web/gov/zarejestruj-pojazd lub znajdziesz na miejscu w wybranym wydziale komunikacji. We wniosku należy podać:

  • miejscowość i datę składania dokumentu;
  • dane właściciela (imię, nazwisko, adres, numer PESEL);
  • dane organu rejestrującego (nazwa i miejscowość);
  • cel składania dokumentu (rejestracja, czasowa rejestracja, wyrejestrowanie, zawiadomienie o nabyciu lub zbyciu);
  • dane techniczne pojazdu (rodzaj i przeznaczenie, marka, typ, model, rok produkcji, numer VIN, numer rejestracyjny);
  • nazwę państwa członkowskiego UE, z którego sprowadzono motocykl;
  • listę załączników.

Pod wnioskiem o rejestrację motocykla powinien się znaleźć odręczny podpis właściciela pojazdu.

Akcyza za motocykl z Niemiec a ubezpieczenie OC

Za motocykl sprowadzony z Niemiec nie trzeba płacić podatku akcyzowego, jednak jak wygląda kwestia OC w przypadku jednośladów importowanych zza zachodniej granicy? Należy pamiętać, że obowiązek wykupienia ubezpieczenia dotyczy wszystkich zarejestrowanych w Polsce pojazdów mechanicznych. Dlatego równolegle z załatwianiem formalności związanych z rejestracją należy zadbać o wykupienie odpowiedniej polisy. W znalezieniu taniego OC pomoże Ci porównywarka internetowa dostępna online: https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/. Aby z niej skorzystać, musisz wypełnić krótki formularz. Zostaniesz w nim zapytany o dane techniczne pojazdu oraz różne kwestie dotyczące właściciela pojazdu. Na podstawie podanych informacji porównywarka przygotuje spersonalizowane zestawienie ofert OC od różnych ubezpieczycieli. Dzięki temu zyskasz szansę na znalezienie polisy w atrakcyjnej cenie.

 

Źródła:

• Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20090030011)
• Dyrektywa Rady (UE) 2020/262 z dnia 19 grudnia 2019 r. w sprawie ogólnych zasad dotyczących podatku akcyzowego (https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzienniki-UE/dyrektywa-2020-262-ustanawiajaca-ogolne-zasady-dotyczace-podatku-akcyzowego-69293762)

Podsumowanie

  • W Niemczech da się znaleźć motocykle w dobrym stanie technicznym za niewielką cenę.
  • Obowiązek wniesienia akcyzy dotyczy wyłącznie sprowadzonych z zagranicy wyrobów energetycznych, energii elektrycznej, alkoholu, produktów tytoniowych i samochodów osobowych.
  • Za motocykl z Niemiec nie trzeba płacić akcyzy, VAT-u ani czy opłaty recyklingowej.
  • Za nowe pojazdy jednośladowe z Niemiec trzeba zapłacić podatek VAT w wysokości 23%.
  • Po zakupie motocykla z Niemiec trzeba go zarejestrować i wykupić ubezpieczenie OC.

FAQ Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy za motocykl płaci się cło?

    Motocykle sprowadzone z terytorium Unii Europejskiej nie podlegają akcyzie ani opłacie celnej. Jeśli importujesz jednoślad spoza UE, musisz liczyć się z koniecznością uregulowania należności za cło

  2. Czy trzeba płacić podatek od kupna motocykla z Niemiec?

    Jeśli chodzi o podatek od czynności cywilnoprawnych PCC, nie dotyczy on pojazdów, które w momencie zakupu znajdowały się poza terytorium Polski. Z kolei podatek akcyzowy nie ma zastosowania przy motocyklach sprowadzonych z krajów UE.

  3. Ile kosztuje rejestracja motocykla z zagranicy?

    Finalny koszt rejestracji motocykla z zagranicy zmienia się w zależności od kilku czynników, jednak za zarejestrowanie jednośladu trzeba zapłacić zwykle co najmniej 200 PLN.

Magdalena Chara
Magdalena Chara
Pisaniem zajmuje się od 2020 roku. Doskonale rozumie specyfikę branży ubezpieczeniowej i zna potrzeby klientów. Dzięki temu tworzy treści, które krok po kroku wprowadzają czytelnika w świat ubezpieczeń - komunikacyjnych, turystycznych czy zdrowotnych, Po pracy często spędza aktywnie czas. Ponadto dużo czyta, najchętniej literaturę faktu.
0 KOMENTARZY

Najnowsze artykuły

Jazda motocyklem bez prawa jazdy – co grozi za jazdę bez uprawnień?

Straciłeś prawo jazdy i zastanawiasz się, co grozi za kierowanie motocyklem bez ważnych uprawnień? Lepiej...

2024-08-28

Przewożenie dziecka na motocyklu – od ilu lat?

Rodzice często dzielą swoje pasje z pociechami. Jedną z nich jest jazda motocyklem. Bikersi na...

2024-08-28

Karta motorowerowa – od ilu lat? ile kosztuje?

Karta motorowerowa to w zasadzie prawo jazdy kategorii AM, które upoważnia do kierowania m.in. motorowerami....

2024-08-28