TOP 5 motocykli dla kobiety

admin
adminZaktualizowano: 2024-10-29
facebook
Oszczędź nawet 50% na polisie
Oblicz składkę

Szukasz motocykla, który będzie wygodny, lekki i łatwy do manewrowania dla osoby o niewielkim wzroście? A może zależy Ci na wysokiej estetyce wykonania pojazdu i jego nowoczesnym wyglądzie? Poniższe zestawienie ułatwi Ci znalezienie idealnego modelu, który spełnia Twoje kryteria. Poznaj najlepsze jednoślady dla kobiet i wybierz dla siebie wymarzony motocykl!

Najlepsze modele motocykli dla kobiet

Motocyklistki stanowią mały odsetek wszystkich właścicieli “dwóch kółek”, choć na ulicach dostrzega się ich coraz więcej. Nie ma się co dziwić, bo dla wielu kobiet jeżdżenie jednośladem to niesamowita przygoda i dobra okazja do poszerzenia horyzontów jako kierowca. Na rynku pojazdów nowych i używanych da się znaleźć wiele modeli, które spełniają oczekiwania miłośniczek motocykli. Są lekkie, zwinne i mają nisko ulokowane siedzisko. Dzięki temu zapewniają możliwość komfortowego podróżowania osobom o mniejszej sile fizycznej.

1. Suzuki VanVan 125

Suzuki VanVan 125 to idealny motocykl dla osób, które z sentymentem patrzą na pojazdy z dawnych epok motoryzacyjnych. Jest utrzymany w stylu retro. Wyróżnia się grubą kanapą, szeroką kierownicą i masywnymi oponami oraz dość dużym wydechem. Ma też niską, lekko wydłużoną sylwetkę. Mimo że był produkowany aż do 2016 roku, wygląda jakby zatrzymał się w latach 80-90. XX wieku. Niewielki bak paliwa, wysoko poprowadzony tłumik i spore podnóżki mają jednak swój klimat, o ile od pojazdu nie wymaga się więcej niż spokojnej jazdy po mieście lub po terenach wiejskich. Skoro o wsi mowa warto wspomnieć, że jednoślad ten jest wprost stworzony do jazdy po szutrówkach i polnych drogach. Jego zawieszenie cechuje się dobrą odpornością na wstrząsy i zapewnia komfortową jazdę nawet po bardzo pofałdowanej nawierzchni.

  • Masa: 118 kg (na sucho)
  • Wysokość siodła: 770 mm
  • Moc: 12.0 KM (komfortowa prędkość to ok. 80-90 km/h).

2. Yamaha R3

Yamaha R3 to model o lekkiej konstrukcji i nowoczesnym designie. Jest łatwy do manewrowania i idealny do nauki. Doskonale sprawdzi się dla pań stawiających pierwsze kroki w jeździe na dwóch kółkach, którym zależy na sportowym charakterze jednośladu. Dzięki niewielkiej masie umożliwia wygodne manewrowanie nawet osobom o małej sile fizycznej. Ma dość nisko ulokowane siedzenie i będzie odpowiedni dla osób o wzroście poniżej 170 cm. Zapewnia wygodną pozycję w czasie jazdy, co jest kluczowe zwłaszcza przy pokonywaniu długich dystansów.

  • Masa: 148 kg (na sucho)
  • Wysokość siodła: 780 mm
  • Moc: 42 KM (prędkość max. 177.0 km/h)

3. BMW F 650 GS

BMW F 650 GS to model popularny wśród miłośników motocykli turystycznych. Wersje produkowane po 2004 roku są wyposażone w silniki zapewniające dużą moc przy jednoczesnym niskim zużyciu paliwa. Spośród innych jednośladów wyróżnia się nietypowym umiejscowieniem baku paliwa. Znajduje się on pod siedzeniem, a nie jak w innych motocyklach tuż przy kierownicy. Wpływa to na obniżenie środka ciężkości pojazdu i nieco upraszcza tankowanie. Na rynku wtórnym znajduje się wiele modeli, do których części zamienne i akcesoria są bardzo łatwo dostępne.

  • Masa: 193 kg (na sucho)
  • Wysokość siodła: 750 mm
  • Moc: 50 KM

4. Yamaha XJ6 Diversion

Yamaha XJ6 Diversion to model sportowo-turystyczny przeznaczony dla kobiety, która szuka komfortowego motocykla o niezbyt dużej mocy. Sprawdzi się doskonale jako pierwszy jednoślad, bo jest łatwy do opanowania i nie wymaga dużego doświadczenia. Cechuje się nisko położonym siedziskiem, dzięki czemu spełnia oczekiwania osób o niewielkim wzroście. Doskonale spisuje się w trakcie długodystansowych wypraw, bo zapewnia wygodną pozycję i umożliwia zamontowanie dodatkowych kufrów na bagaż.

  • Masa: 189 kg (na sucho)
  • Wysokość siodła: 770 cm
  • Moc: 78 KM

5. Kawasaki Ninja 250R

Kawasaki Ninja 250R jest uznawany za motocykl dobry dla początkujących. Ze względu na lekką konstrukcję i nisko ulokowane siedziska sprawdzi się dla pań, które zaczynają swoją przygodę z jazdą jednośladem. Cechuje się zwinnością i jest łatwy do manewrowania, dzięki czemu doskonale spisuje się jako pojazd do miasta. Mimo sportowego i nieco agresywnego wyglądu zapewnia wygodną pozycję w trakcie podróży. Był produkowany m.in. w czarnej i limonkowej wersji kolorystycznej. Ten drugi wariant spodoba się zwłaszcza osobom, które lubią się wyróżniać.

  • Masa: 151 kg (na sucho)
  • Wysokość siodła: 790 mmc
  • Moc: 33 KM

Wymienione modele należą do różnych kategorii motocykli. Znajdują się wśród nich zarówno rekreacyjne modele przeznaczone do niespiesznej jazdy rekreacyjnej, jak i nieco bardziej agresywne jednoślady zdolne do rozwijania większych prędkości. Przy wyborze pojazdu zawsze warto wziąć pod uwagę własne oczekiwania i możliwości fizyczne. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której motocykl po krótkim czasie użytkowania okaże się niewygodny i niefunkcjonalny.

Co warto wiedzieć o OC dla motocykla?

Motocykle, podobnie jak wszystkie inne pojazdy mechaniczne, są objęte obowiązkiem ubezpieczeniowym przez cały rok. Nawet 1-dniowa przerwa w ciągłości polisy może skutkować nałożeniem na właściciela jednośladu wysokiej kary przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Aby uniknąć niepotrzebnych wydatków, warto dbać o opłacanie składek na czas. W przeciwnym razie istnieje duże prawdopodobieństwo, że UFG wykryje lukę w OC, co skończy się wysokimi kosztami.

Do takiej sytuacji może dojść nie tylko podczas rutynowej kontroli drogowej, ale także wtedy, gdy nie wyjeżdżasz motocyklem poza swoją posesję. Jak to możliwe? Otóż fundusz dysponuje danymi pozyskiwanymi od towarzystw ubezpieczeniowych, na podstawie których jest w stanie stwierdzić, czy dany pojazd ma ważną polisę. W razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości może łatwo namierzyć posiadacza pojazdu i nałożyć na niego stosowną grzywnę.

Jak znaleźć tanie OC dla motocykla?

Do systematycznego opłacania składek OC dla motocykla “zachęca” nie tylko widmo mandatu nałożonego przez UFG, ale również atrakcyjna cena samego ubezpieczenia. Polisy dla jednośladów są zwykle znacznie tańsze niż te dla pojazdów osobowych. Dzięki temu można jeździć zgodnie z prawem, jednak bez wydawania dużych kwot.

Należy też wspomnieć, że zakres ochrony gwarantowanej przez OC reguluje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Oznacza to, że każda firma ubezpieczeniowa ma tę samą ofertę, jednak za różną cenę. Wpływ na wysokość składki ma wiele czynników, m.in. wiek i doświadczenie kierowcy, model motocykla czy historia szkód danej osoby.

Aby uniknąć przepłacania, warto wybierać możliwie najtańsze polisy OC. W ich znalezieniu pomoże porównywarka internetowa. Na podstawie informacji podanych w krótkim formularzu przedstawia ona wielopunktowe zestawienie ubezpieczeń od kilkunastu różnych towarzystw. Znajduje polisy w korzystnej cenie, a także umożliwia ich szybki zakup online. W ten sposób znacznie upraszcza proces poszukiwania OC dla motocykla i wpływa na zmniejszenie wydatków ponoszonych w związku z użytkowaniem jednośladu.

Podsumowanie

  • Wśród motocykli polecanych kobietom często wymienia się modele: Suzuki VanVan 125, Yamaha R3, BMW F 650 GS, Yamaha XJ6 Diversion i Kawasaki Ninja 250R.
  • Jednoślady uwzględnione w rankingu wyróżniają się stosunkowo niewielką masą własną oraz nisko ulokowanym siedziskiem, dzięki czemu sprawdzą się jako jednoślady dla pań.
  • Po zakupie motocykla należy pamiętać o konieczności wykupienia ubezpieczenia OC.
  • Tanie OC dla motocykla można znaleźć w porównywarkach internetowych.

  1. Jaki motocykl na 155 cm wzrostu?

    Osoby niskie przy wyborze motocykla powinny zwrócić uwagę zwłaszcza na wysokość siedzenia. Im leży ono niżej, tym lepiej dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy takiego kierowcy. Wśród modeli polecanych dla motocyklistów o niewielkim wzroście wymienia się m.in. Suzuki Savage 650, w którym siedzisko znajduje się 70 cm od ziemi oraz Kawasaki GPZ 500s z siedziskiem na wysokości 77 cm. Warto wspomnieć też o Hondzie CBR600F, która powstała z myślą o zapewnieniu możliwości sportowej jazdy niskim osobom. Wyróżnia się lekkością, a jej kanapa znajduje się na wysokości 80 cm. Dużym zainteresowaniem kobiet i mężczyzn o wzroście poniżej 160 cm cieszą się też Ducati Monster 696 ze stosunkowo wąskim siedzeniem na wysokości ok. 77 cm oraz Yamaha Virago 250 z siodłem na poziomie 67 cm.

  2. Jaki motor na początek?

    Ze względu na brak doświadczenia początkującym motocyklistom zaleca się zakup pojazdu o niewielkiej mocy. Wśród modeli rekomendowanych dla osób szlifujących umiejętność kierowania jednośladem wymienia się najczęściej motocykle z silnikami o pojemności 125 cm3, m.in. Yamahę YZF-R125, Yamahę MT 125, Kawasaki Z125, Hondę Varadero, Aprila RS 125, Hondę Shadow VT 125 i Hondę CB125R.

  3. Jaki motor 125 dla dziewczyny?

    Przy wyborze motocykla z silnikiem o pojemności 125 cm3 dla kobiety trzeba wziąć pod uwagę jej wzrost, masę ciała i doświadczenie. Do najbardziej uniwersalnych modeli, które są odpowiednie większości pań należą Hyosung RT 125 Karion, Honda MSX 125 / Monkey 125 i Honda CBR 125.

  4. W jakim wieku można jeździć motocyklem?

    W Polsce minimalny wiek motocyklisty zmienia się wraz z pojemnością i mocą silnika oraz czasem, który minął od uzyskania danej kategorii prawa jazdy. Możliwość kierowania jednośladem mają już osoby od 14. roku życia, jednak w ich przypadku dopuszcza się jazdę wyłącznie motorowerami spalinowymi o pojemności poniżej 50 cm3 lub elektrycznymi, których prędkość maksymalna nie przekracza 45 km/h (kategoria AM). Od 16. roku życia można kierować motocyklami o pojemności poniżej 125cm3, mocy do 11 kW (15 KM) i stosunku mocy do masy nieprzekraczającym 0,1 kW/kg (kategoria A1). Szansę na jazdę jednośladami o większej mocy mają osoby pełnoletnie, które zdobędą odpowiednie uprawnienia. Możliwość podróżowania każdym rodzajem motocykla daje wyłącznie prawo jazdy kategorii A dostępne dla osób od 20. roku życia mających uprawnienia kategorii A2 od co najmniej 2 lat oraz pozostałych osób powyżej 24. roku życia.

admin
admin
Nunc felis justo, rutrum aliquam dolor at, interdum tempus quam. Praesent vel risus bibendum, eleifend ligula sit amet, venenatis quam. Integer vehicula malesuada pharetra. Aenean at ante eget risus elementum euismod. In tempus facilisis feugiat. Integer tristique non nisl faucibus ultrices. In id tempor diam. Vivamus sed luctus magna. Maecenas gravida eros quis sapien pharetra, a euismod dolor mollis. Nam vehicula nec lectus eu mattis. Nam quis aliquam eros, ut faucibus ex. Pellentesque elit ipsum, hendrerit a commodo non, viverra in lectus. Curabitur ac risus eget nibh tincidunt laoreet.
0 KOMENTARZY

Najnowsze artykuły

Najlepsze motocykle 125

Dopiero rozpoczynasz przygodę z jednośladami i szukasz pojazdu, którym będzie szybki, tani w utrzymaniu i...

2024-10-29

TOP 5 motocykli dla kobiety

Szukasz motocykla, który będzie wygodny, lekki i łatwy do manewrowania dla osoby o niewielkim wzroście?...

2024-10-29

Prawo jazdy kategorii AM – ile kosztuje? Od ilu lat?

Masz w domu młodego miłośnika jednośladów, który marzy o tym, aby zdobyć uprawnienia na jazdę...

2024-09-17