Rejestracja motocykla z zagranicy – jak przebiega?

Magdalena Chara
Magdalena CharaZaktualizowano: 2024-03-13
facebook
Oszczędź nawet 50% na polisie
Oblicz składkę

Import motocykla spoza Polski to doskonały sposób na zakup wymarzonego modelu jednośladu w bardzo dobrym stanie technicznym za stosunkowo niewielką cenę. Na zagranicznym rynku można znaleźć prawdziwe perełki motoryzacyjne na każdą kieszeń. Trzeba jednak pamiętać, że rejestracja motocykla z zagranicy wymaga nieco więcej zaangażowania. Sprawdź, jak szybko załatwić formalności, aby móc legalnie korzystać z pojazdu w Polsce.

Rejestracja motocykla z zagranicy — kogo dotyczy?

Rejestracja motocykla z zagranicy obowiązuje osoby, które sprowadziły pojazd spoza Polski. Niezależnie od tego, czy importem jednośladu zajęły się samodzielnie, czy skorzystały ze wsparcia handlarza, procedura postępowania jest zawsze taka sama. Prawo do zarejestrowania jednośladu w kraju mają:

  • posiadacz lub posiadacze motocykla (przy współwłasności wszyscy właściciele powinni być obecni podczas rejestracji);
  • pełnomocnik upoważniony przez właściciela lub właścicieli;
  • właściciel lub pełnomocnik firmy (gdy motocykl należy do przedsiębiorstwa).

Warto wiedzieć! Konieczność rejestracji motocykla z innego kraju może pojawić się również w sytuacji, gdy właściciel zmienia miejsce zamieszkania, np. przeprowadza się z powrotem do Polski i pragnie zabrać dwukołowy pojazd ze sobą. Wówczas musi postępować tak samo jak osoba importująca jednoślad w celu jego zakupu.

Jak przebiega rejestracja motocykla z zagranicy krok po kroku?

Rejestracja motocykla z zagranicy to złożony proces, który przy odpowiednim rozplanowaniu działań można jednak przeprowadzić szybko i bez zbędnych komplikacji. Pamiętaj, że od momentu sprowadzenia jednośladu do Polski masz 30 dni na jego rejestrację, a za poruszanie się niezarejestrowanym pojazdem grożą poważne konsekwencje. Aby uniknąć problemów, najlepiej postępuj według schematu przedstawionego poniżej.

Krok 1. Zgromadzenie dokumentów — zebranie wszystkich „papierów” to połowa sukcesu. Prawidłowe wypełnienie wniosku o rejestrację pojazdu oraz załączenie odpowiednich zaświadczeń pozwala maksymalnie skrócić czas potrzebny na zarejestrowanie pojazdu. W razie złożenia niekompletnego zestawu dokumentów narażasz się na odrzucenie wniosku i wydłużenie całej procedury.

Krok 2. Uregulowanie należności — rejestracja motocykla z zagranicy nie może odbyć się bez sfinansowania wszystkich kosztów administracyjnych. Za dopełnienie wszystkich formalności zapłacisz prawdopodobnie ok. 200 zł.

Krok 3. Złożenie dokumentów — rejestracja jednośladu odbywa się dopiero po przekazaniu wniosku i załączników do wydziału komunikacji odpowiedniego urzędu.

Krok 4. Rejestracja czasowa — w dniu złożenia wniosku o rejestrację otrzymasz 30-dniowe pozwolenie na poruszanie się motocyklem po drogach i tymczasowe tablice rejestracyjne. W tym samym czasie pracownicy urzędu zajmą się weryfikacją Twojego wniosku.

Krok 4. Rejestracja właściwa — przeważnie w okresie do 30 dni od złożenia wniosku właściciele motocykli z zagranicy otrzymują informację o wydaniu stałego dowodu rejestracyjnego.

Zdarzają się sytuacje, w których właściciel motocykla z zagranicy spotyka się z odmową rejestracji. Wówczas istnieje możliwość odwołania się do samorządowego kolegium odwoławczego.

Warto wiedzieć! Jeśli po 30 dniach od rejestracji czasowej nie uzyskałeś informacji o wydaniu stałego dowodu rejestracyjnego, udaj się do urzędu. Możliwe, że uzyskasz wówczas przedłużenie tymczasowej rejestracji o kolejne 14 dni. Po upływie tego czasu nie możesz już poruszać się po drogach i powinieneś ponownie skontaktować się z pracownikami urzędu.

Jak wypełnić wniosek o rejestrację motocykla z zagranicy?

Wniosek o rejestrację motocykla z zagranicy nie różni się niczym od formularza przeznaczonego dla jednośladu zakupionego w Polsce czy dla samochodu osobowego. Wzór dokumentu znajdziesz na stronie https://www.gov.pl/web/gov/zarejestruj-pojazd. Możesz go wydrukować i wypełnić w domu. Gotowe formularze są też dostępne w urzędzie.

We wniosek o rejestrację motocykla z zagranicy musisz określić:

  • dane właściciela (imię, nazwisko, adres, PESEL);
  • nazwę organu rejestrującego;
  • cel składania wniosku;
  • rodzaj pojazdu i jego przeznaczenie;
  • markę, typ i model motocykla;
  • rok produkcji motocykla;
  • dotychczasowy numer rejestracyjny;
  • datę sprowadzenia pojazdu z zagranicy;
  • listę załączników.

Na końcu powinien się znaleźć odręczny podpis właściciela.

Warto wiedzieć! Jeśli chcesz mieć indywidualne tablice rejestracyjne, musisz uwzględnić to we wniosku o rejestrację motocykla.

Gdzie złożyć wniosek o rejestrację motocykla z zagranicy?

Wniosek o rejestrację motocykla z zagranicy należy złożyć z wydziale komunikacji urzędu właściwego dla miejsca zamieszkania. W zależności od sytuacji będzie to:

  • urząd starostwa powiatowego;
  • urząd miasta;
  • urząd dzielnicy.

Wniosek o rejestrację motocykla z zagranicy możesz też wysłać pocztą lub złożyć online. Szczegóły co do obu wariantów sprawdź na stronie internetowej wydziału komunikacji, pod który podlegasz.

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji motocykla z zagranicy?

Jeśli składasz wniosek osobiście, możesz zostać poproszony przez urzędnika o okazania dowodu tożsamości lub pełnomocnictwa. Ponadto wraz z wnioskiem o rejestrację motocykla musisz złożyć komplet załączników. W zależności od sytuacji powinny się wśród nich znaleźć:

  • potwierdzenie wykonania badania technicznego;
  • dowód rejestracyjny;
  • potwierdzenie wniesienia opłat administracyjnych.

Gdy dołączasz do wniosku dokumenty w obcym języku, musisz je przełożyć na polski. Dowodu rejestracyjnego sporządzonego w innym języku nie trzeba tłumaczyć, o ile został on wydany w kraju UE w zakresie zawierającym kody ujednolicone na poziomie Wspólnoty. Jeśli nie, powinien on zostać przełożony przez tłumacza przysięgłego lub polskiego konsula z kraju, z którego sprowadzono motocykl.

Ważne! Potwierdzenie wykonania badania technicznego należy załączyć do wniosku w formie zaświadczenia o pozytywnym wyniku przeglądu wydanego przez diagnostę ze stacji kontroli pojazdów. Jeśli pojazd sprowadzono w UE, alternatywę dla zaświadczenia stanowi dowód rejestracyjny z wpisanym potwierdzeniem i terminem badania technicznego lub inny dokument potwierdzający ważność przeglądu (wydany przez instytucję uprawnioną do wydawania tego rodzaju zaświadczeń)

Jaki jest koszt rejestracji motocykla z zagranicy?

Rejestracja motocykla z zagranicy wiąże się z pewnymi wydatkami. Wysokość opłat za wykonanie poszczególnych czynności administracyjnych i uzyskanie dokumentów znajdziesz w poniższej tabeli.

Koszt rejestracji motocykla z zagranicy

Standardowe tablice rejestracyjne40 PLN
Indywidualne tablice rejestracyjne500 PLN
Dowód rejestracyjny54 PLN
Pozwolenie czasowe13,50 PLN
Znaki legalizacyjne (nalepka)12,50 PLN
Opłata ewidencyjna2 PLN
Pełnomocnictwo17 PLN
Badanie techniczne62 PLN
Tłumaczenie dokumentówok. 100-150 PLN

Przykład:

Pani Zosia sprowadziła z Niemiec wymarzony model motocykla BMW, który ma ważne badania techniczne. Za przetłumaczenie niemieckojęzycznego potwierdzenia wykonania przeglądu zapłaciła 120 zł. W wydziale komunikacji musiała dodatkowo pokryć koszty tablic rejestracyjnych (40 PLN), dowodu rejestracyjnego (54 PLN), pozwolenia czasowego (13,50 PLN), naklejek legalizacyjnych (12,50 PLN) oraz opłaty ewidencyjnej (2 PLN). Całość wyniosła ją 242 PLN.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu motocykla z zagranicy?

Każdy zarejestrowany w Polsce pojazd mechaniczny musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Dlatego jeszcze przed załatwieniem formalności w wydziale komunikacji warto rozejrzeć się za korzystnymi ofertami polis. Dobrym sposobem na zapoznanie się z atrakcyjnymi wariantami ubezpieczenia jest skorzystanie z narzędzi dostępnych w internecie, które ułatwią Ci porównanie propozycji od różnych towarzystw. W stworzeniu zestawienia pomoże np. kalkulator OC motocykla (https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/). Wystarczy, że wypełnisz krótką ankietę, aby uzyskać dostęp do zróżnicowanych pakietów składających się z obowiązkowego ubezpieczenia, autocasco, assistance czy NNW.

Źródła:

  • https://www.gov.pl/web/gov/zarejestruj-pojazd
  • Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r (https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20031241152)

Podsumowanie

  • Właściciel motocykla sprowadzonego z zagranicy ma 30 dni na zarejestrowanie go w Polsce. W tym czasie nie może przemieszczać się jednośladem po ulicach.
  • Do zarejestrowania motocykla z zagranicy jest konieczne wypełnienie odpowiedniego wniosku.
  • Do wniosku o rejestrację motocykla trzeba dołączyć potwierdzenie wykonania przeglądu technicznego oraz potwierdzenie wniesienia opłat.
  • Wniosek o rejestrację motocykla można złożyć w wydziale komunikacji odpowiednim dla miejsca zamieszkania właściciela motocykla.
  • Każdy motocykl musi mieć ważne ubezpieczenie OC.

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania

  1. Na czym polega rejestracja motocykla z zagranicy od handlarza?

    Rejestracja motocykla od handlarza przebiega w taki sam sposób jak pojazdu sprowadzonego samodzielnie. Najpierw trzeba wykonać przegląd techniczny jednośladu i wnieść odpowiednie opłaty, potem wypełnić wniosek, a następnie złożyć go wraz z załącznikami w wydziale komunikacji.

  2. Ile wynosi OC na motocykl?

    Wpływ na cenę OC motocykla ma wiele czynników. Największe znaczenie dla wysokości składki mają prawdopodobnie historia ubezpieczeniowa właściciela oraz jego doświadczenie jako kierowcy. Aby zorientować się w kosztach ubezpieczenia, warto skorzystać z internetowej porównywarki ubezpieczeń.

  3. Jak sprawdzić motocykl z zagranicy?

    Baza CEPiK umożliwiająca sprawdzanie historii pojazdów nie ma swojego międzynarodowego odpowiednika. Jako alternatywę można jednak potraktować np. system CARFAX zawierający dane m.in. z Hiszpanii, Belgii, Szwecji i Norwegii oraz serwis AutoDNA, w którym znajdują się informacje o pojazdach z Niemiec, Belgii, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Czech czy Austrii.

  4. Jak sprawdzić, czy tablica indywidualna jest wolna?

    Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie tablice indywidualne są już zajęte, poszukaj informacji na ten temat na stronie internetowej wydziału komunikacji, pod który podlegasz. Urzędy często udostępniają rejestry online, gdzie można znaleźć dane na temat używanych rejestracji.

Magdalena Chara
Magdalena Chara
Pisaniem zajmuje się od 2020 roku. Doskonale rozumie specyfikę branży ubezpieczeniowej i zna potrzeby klientów. Dzięki temu tworzy treści, które krok po kroku wprowadzają czytelnika w świat ubezpieczeń - komunikacyjnych, turystycznych czy zdrowotnych, Po pracy często spędza aktywnie czas. Ponadto dużo czyta, najchętniej literaturę faktu.
0 KOMENTARZY

Najnowsze artykuły

Najlepsze motocykle 125

Dopiero rozpoczynasz przygodę z jednośladami i szukasz pojazdu, którym będzie szybki, tani w utrzymaniu i...

2024-10-29

TOP 5 motocykli dla kobiety

Szukasz motocykla, który będzie wygodny, lekki i łatwy do manewrowania dla osoby o niewielkim wzroście?...

2024-10-29

Prawo jazdy kategorii AM – ile kosztuje? Od ilu lat?

Masz w domu młodego miłośnika jednośladów, który marzy o tym, aby zdobyć uprawnienia na jazdę...

2024-09-17