Rejestracja motocykla na zabytek – dlaczego warto się o nią postarać?
Rejestracja motocykla na zabytek oznacza, że będzie można go wyposażyć w – uznawane przez wielu za prestiżowe – żółte tablice. Już sam ten fakt może być dla pasjonatów motoryzacji ekscytujący. To jednak tylko wizualny symbol statusu jednośladu. Zdecydowanie ważniejsze mogą być rozmaite korzyści formalne wynikające z tego faktu. Zobacz, na co dokładnie możesz liczyć.
Brak konieczności wykonywania badań technicznych
Rejestracja na zabytek motocykla oznacza, że taki pojazd nie wymaga corocznych badań technicznych. Wystarczy przeprowadzić kontrolę na SKP jeden raz – w momencie, w którym jednoślad uzyskuje swój status. Potem nie ma konieczności przeprowadzania tej procedury. To bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza gdy zabytek wyjeżdża na drogi tylko okazjonalnie.
Ten przywilej przekłada się też na mniej kosztów eksploatacji zabytkowego motocykla – to oszczędność na poziomie 62 zł rocznie. Przez 10 lat zaoszczędzisz w ten sposób 620 zł!
Uwaga! Zwolnienie z badań technicznych motocykla zabytkowego przysługuje, tylko gdy korzystasz z niego w celach prywatnych. Jeśli zarabiasz na nim, np. wypożyczając jednoślad, nadal musisz je przeprowadzać.
Brak obowiązku wykupienia całorocznego OC
Pojazdy zabytkowe co do zasady przez większość roku stoją w garażu. Motocyklem „vintage” wyjedziesz na drogi co najwyżej kilka razy w roku – ot, np. na paradę, pokaz czy ważną uroczystość rodzinną. A skoro tak, wykupywanie na niego pełnego OC byłoby stratą pieniędzy. Na szczęście w większości przypadków nie ma takiej konieczności. Wystarczy nabycie OC krótkoterminowego. Ten produkt jest ważny przez 30 dni, a najdłużej przez 3 miesiące. W związku z tym koszt ochrony ubezpieczeniowej jest też niższy.
Uwaga! Pamiętaj o tym, że OC krótkoterminowe, w przeciwieństwie do standardowego, nie odnawia się automatycznie. Oznacza to, że trzeba je za każdym razem wykupić samodzielnie. Jeśli tego nie zrobisz i wyjedziesz „zabytkiem” na ulice, może Cię czekać surowa kara!
Rejestracja na zabytek motocykla – kiedy można jej dokonać?
Aby możliwa była rejestracja motocykla na zabytek, pojazd musi spełnić określone wymogi. W wersji „standardowej” taki jednoślad musi:
- mieć co najmniej 30 lat (wcześniej było to 25 lat, jednak zasady się zmieniły);
- być przedstawicielem serii/modelu, którego produkcja zakończyła się co najmniej przed 15 laty;
- zawierać co najmniej 75% oryginalnych części;
- uzyskać orzeczenie rzeczoznawcy samochodowego, który dysponuje uprawnieniami do opisywania pojazdów zabytkowych potwierdzające kwalifikację do tego statusu;
- otrzymać pozytywną opinię Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – warto pamiętać, że będzie on sprawować pieczę nad takim pojazdem.
Twój motocykl nie spełnia któregoś z powyższych warunków? To jeszcze nie oznacza, że nie jest możliwa jego rejestracja na zabytek. Są jeszcze szczególne przypadki, które dopuszcza ustawodawca. Za zabytkowe mogą zostać uznane np. motocykle, które:
- zostały wyprodukowane w bardzo niskim wolumenie (bardzo dobry przykład to Mercedes SLR Uhlenhaut, rocznik 1955, który wyprodukowano w liczbie… 2 sztuk!);
- brały udział w przełomowych wydarzeniach sportowych;
- dokumentują przełomowe etapy rozwoju motoryzacji;
- mają nietypowe i unikalne rozwiązania konstrukcyjne;
- należały do ważnych postaci historycznych;
- zostały wiernie odrestaurowane bądź odtworzone w taki sposób, jak miałoby to miejsce w okresie ich produkcji.
Oczywiście aby potwierdzić jeden z tych faktów lub inną szczególną sytuację, również potrzebne są opinie rzeczoznawcy i WKZ.
Rejestracja motocykla na zabytek – jak wygląda ten proces?
Interesuje Cię rejestracja motocykla na zabytek? To proces, który jest bardziej skomplikowany niż zgłoszenie „standardowego” jednośladu do wydziału komunikacji. Jak przebiega?
Krok 1: Ustalenie własności motocykla
Jeśli pojazd jest bardzo stary, może się zdarzyć, że trudno jest ustalić jego własność. Wyobraź sobie np., że odziedziczyłeś go po zmarłym dziadku, który od lat trzymał jednoślad w garażu. Natomiast dokumenty pojazdu zaginęły. W takiej sytuacji trzeba w jakiś sposób udowodnić to, że to Ty jesteś prawowitym właścicielem takiego jednośladu.
Jednak na szczęście rejestracja motocykla na zabytek bez dokumentów jest możliwe. W niektórych sytuacjach prawa własności do niego nabędziesz przez zasiedzenie, w innych może być potrzebne złożenie oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej. W razie wątpliwości dobrze poradzić się prawnika.
Krok 2: Biała karta
Tak zwana białą karta, czyli karta ewidencyjna ruchomego zabytku techniki musi zostać wypełniona przed wizytą u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ten dokument, którego wzór można znaleźć na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa, najlepiej wypełnić wspólnie z doświadczonym rzeczoznawcą z uprawnieniami. Jego opinia będzie również wymagana przy dokonywaniu zgłoszenia.
Biała karta jest bardzo długim dokumentem, który trzeba też uzupełnić o materiały graficzne, a więc np. dokumentację zdjęciową. Jej wypełnienie będzie czasochłonne i często będzie się wiązało z koniecznością przeprowadzenia dokładnych oględzin oraz badania pojazdu.
Krok 3: Zgłoszenie do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków
Białą karta wraz z opinią rzeczoznawcy oraz dodatkową wymaganą dokumentacją musi zostać złożona u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Przeanalizuje on Twój wniosek i podejmie decyzję, czy motocykl można uznać za zabytek. Jeśli będzie ona pozytywna – pojazd zostanie wpisany na listę zabytków.
Krok 4: Wykonanie badania technicznego i rejestracja motocykla na zabytek
Po uzyskaniu decyzji możesz się udać do SKP i przeprowadzić ostatnie badanie techniczne (jego koszt to 183 zł). Ostatni krok to udanie się do wydziału komunikacji i rejestracja na zabytek motocykla. W urzędzie zostaną Ci wydane żółte tablice i gotowe!
Jakie są konsekwencje rejestracji motocykla na zabytek?
Znasz już zalety rejestracji motocykla na zabytek. Musisz jednak mieć świadomość, że kiedy Twój jednoślad uzyska taki status, pociągnie to też za sobą mniej „przyjemne” konsekwencje. Motocykl przejdzie pod kuratelę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, co ograniczy Twoje prawa do swobodnego zarządzania nim. Jak dokładnie?
Naprawa tylko za zgodą konserwatora
Twój zabytkowy motocykl będzie wymagał naprawy – np. wymiany skrzyni biegów, silnika czy mostu napędowego? W takich sytuacjach, zanim udasz się do warsztatu, będzie trzeba uzyskać zgodę konserwatora. Musi on zatwierdzić plan i zakres planowanych modernizacji. Inaczej nie możesz ich przeprowadzić!
Informowanie WKZ o sprzedaży pojazdu
Możesz sprzedaż zabytkowy pojazd, ale konieczne jest poinformowanie o tym fakcie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Taki obowiązek spoczywa zarówno na sprzedającym, jak i na kupującym.
Wymóg dbania o stan motocykla
Jeżeli Twój motocykl jest zabytkiem, Twoim obowiązkiem jest konserwowanie go i pielęgnacja – tak, aby zachował jak najlepszy stan techniczny czy estetyczny. Jeżeli jednoślad popadnie w ruinę, możesz ponieść karę finansową. Pamiętaj, że konserwator ma prawo przeprowadzenia inspekcji takiego pojazdu. W praktyce takie sytuacje zdarzają się rzadko, jednak trzeba mieć je na uwadze.
OC motocykla zabytkowego – to musisz wiedzieć!
Jak już wiesz, zabytkowy motocykl nie podlega stałemu ubezpieczeniu OC. Nie musisz więc na niego wykupywać standardowej polisy komunikacyjnej. Będzie ona jednak potrzebna, jeżeli wyjeżdżasz jednośladem. Wówczas – przed ruszeniem w trasę – wykup OC krótkoterminowe. Dla pojazdów zabytkowych oferuje je kilka towarzystw, w tym PZU, Compensa czy Link4. Najczęściej zakup polisy musi być poprzedzony rozmową z konsultantem.
Jaki będzie koszt takiego ubezpieczenia? Zazwyczaj – niewysoki, w szczególności jeżeli jesteś członkiem Polskiego Związku Motorowego. Dla takich osób zniżki przygotowały m.in. PZU i Compensa. To nawet do 70% rabatu! Składka jest jednak wyliczana indywidualnie, dlatego warto sprawdzić propozycje u wszystkich dostępnych ubezpieczycieli przed podjęciem ostatecznej decyzji.
Bibliografia:
- Ustawa Prawo o ruchu drogowym https://www.cepik.gov.pl/aktualnosci/zawartosc/-/asset_publisher/a1LDCMS0sfru/content/prawo-o-ruchu-drogowym-ustawa (przepisy odnośnie do pojazdów zabytkowych)
- Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – zasady ubezpieczania zabytkowych motocykli https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20031241152