Czy przewożenie dziecka na motocyklu jest legalne?
Przepisy regulujące zasady ruchu drogowego określono w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Określa ona zasady podróżowania pojazdami niewyposażonymi w silnik, m.in. rowerami czy pojazdami zaprzęgowymi, jak i pojazdami silnikowymi, np. motocyklami. Podaje podstawowe wytyczne dotyczące wykonywania manewrów na drodze, maksymalnej dopuszczalnej prędkości dla poszczególnych pojazdów w obszarze zabudowanym i niezabudowanym oraz wiele innych informacji istotnych z punktu widzenia wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Prawo o ruchu drogowym nie definiuje jednak szczegółowo, w jaki sposób powinno odbywać się przewożenie dziecka na motocyklu. Nie podaje żadnych konkretów dotyczących np. minimalnego wieku czy wzrostu pasażera jednośladu. Oznacza to, że ostateczną decyzję w zakresie podróżowania z maluchem należy podjąć samodzielnie, a jazda z niepełnoletnim jest całkowicie legalna. Ważne, aby podczas przejażdżki przestrzegać przepisów. Należy też zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa mające zabezpieczyć dziecko przed skutkami wypadku czy kolizji.
Przewożenie dziecka na motocyklu — na jakich zasadach?
Czy polskie prawo jakkolwiek reguluje kwestię przewożenia dzieci na motocyklu? Otóż jedyną kwestią, do której odnoszą się przepisy, jest prędkość podróżowania z maluchami poniżej 7. roku życia. Nie definiują one jednak szczegółowych zasad dotyczących podróżowania z małoletnimi czy specjalnych wymagań, które musi spełnić małoletni pasażer. Ustawodawca w art. 20. pkt. 6 regulacji Prawo o ruchu drogowym określa, że motocykl przewożący dziecko w wieku do 7 lat może przemieszczać się maksymalnie 40 km/h. Takie znaczne ograniczenie prędkości ma prawdopodobnie na celu zminimalizowanie ryzyka wypadku i zmniejszenie skutków ewentualnej kolizji.
W przypadku przewożenia na motocyklu starszych dzieci obowiązują standardowe limity określone przez przepisy ruchu drogowego i znaki drogowe. Podczas podróżowania z pociechą należy się do nich stosować, aby zapobiec stworzeniu groźnych sytuacji i zredukować niebezpieczeństwo wzięcia udziału w stłuczce.
Przewożenie dziecka na motocyklu a przygotowania
Prawo nie określa szczegółowo zasad dotyczących podróżowania motocyklem z dziećmi, jednak nie oznacza to, że nie trzeba specjalnie przygotowywać się do takiej przejażdżki. Podejmowanie spontanicznych decyzji co do podróży z pociechą może zakończyć się tragicznie, dlatego lepiej dobrze przemyśleć wszystkie aspekty takiej podróży.
Przewożenie dziecka na motocyklu: własne umiejętności
Przed wyjazdem na wycieczkę z pociechą upewnij się, że Twoje doświadczenie pozwala na podróżowanie z pasażerem. Jazda w pojedynkę a ta z dodatkowym „obciążeniem” to dwie różne kwestie. Pamiętaj, że maluch może w czasie jazdy np. przestraszyć się czegoś lub zacząć się wiercić. Niezależnie od tego Ty musisz zachować zimną krew i utrzymać panowanie nad maszyną. Dlatego przed pierwszą podróżą musisz umieć doskonale kierować jednośladem w każdych okolicznościach.
Przewożenie dziecka na motocyklu: rozmowa z dzieckiem
Zamiłowanie rodzica do motocykli może nie mieć odzwierciedlenia w upodobaniach dziecka, które np. obawia się głośnej pracy silnika lub niezbyt pewnie czuje się na dwóch kółkach. Pamiętaj, że maluch niekoniecznie musi chcieć towarzyszyć Ci w przejażdżce jednośladem, dlatego przed posadzeniem go na fotelu pasażera upewnij się, że będzie czerpał z tego przyjemność. Jeśli wyrazi chęć wzięcia udziału w wycieczce motocyklowej, przeprowadź z nim rozmowę i oswój z maszyną.
Przewożenie dziecka na motocyklu: stan techniczny motocykla
Oczywiste jest, że jednoślad musi być sprawny, jeśli podróżuje się nim po drogach. Przed wyjazdem z dzieckiem warto jednak szczególnie skrupulatnie sprawdzić maszynę pod kątem ewentualnych usterek. Zaleca się skontrolować wówczas stan hamulców i jakość opon. Dobrze też zerknąć na poziom płynów i sprawdzić poprawność pracy oświetlenia.
Przewożenie dziecka na motocyklu: warunki atmosferyczne
Podróżowanie z dzieckiem na motocyklu jest możliwe przy każdej pogodzie, o ile zadba się o odpowiednie przygotowanie. Mimo to najbardziej rekomenduje się przejażdżki przy dobrej widoczności i braku opadów atmosferycznych. Deszcz czy mgła utrudniają bezpieczną jazdą i mogą zniechęcić malucha do kolejnych wypadów jednośladem. Aby uniknąć niespodzianek, przed wspólną wycieczką sprawdź prognozę pogody i dostosuj długość trasy oraz ubiór do temperatury.
Przewożenie dziecka na motocyklu: odzież ochronna
Podstawowe wyposażenie motocyklisty składa się z profesjonalnych butów, kombinezonu, rękawic i kasku. Wszystkie te elementy powinien mieć również pasażer, który podczas jazdy, podobnie jak kierowca, jest narażony na szereg nieprzyjemnych czynników. Porządna odzież chroni nie tylko przed wiatrem i chłodem, ale zabezpiecza również przed skutkami ewentualnej wywrotki. Pozwala ochronić skórę przed otarciami, a kask zmniejsza ryzyko poważnych uszkodzeń głowy.
Przewożenie dzieci na motocyklu — czego unikać?
Podróżowanie z dzieckiem na motocyklu to doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu i zacieśnianie więzi. Ważne jednak, aby unikać popełniania błędów, które w najbardziej optymistycznym wariancie spowodują otrzymanie mandatu lub zniechęcą malucha do kolejnych podróży, a w najbardziej pesymistycznym — doprowadzą do wypadku.
1. Przewożenie dziecka przed sobą — jazda z maluchem z przodu pozornie wydaje się bezpieczniejsza, jednak w rzeczywistości stwarza spore zagrożenie. Manewrowanie motocyklem, gdy pociecha siedzi z tyłu, jest znacznie łatwiejsze. Dziecko znajdujące się pomiędzy Twoimi rękami może uniemożliwić np. ominięcie przeszkody czy szybkie skręcenie.
2. Brawurowa i zbyt szybka jazda — nawet jeśli jesteś doskonałym kierowcą i masz duże doświadczenie za kierownicą jednośladu, powinieneś unikać przekraczania prędkości i stwarzania niebezpiecznych sytuacji na drodze, gdy jedzie z Tobą dziecko. Nigdy nie wiesz, jak zareagują inni kierowcy, dlatego lepiej „dmuchać na zimne” i zrezygnować ze zbyt dynamicznego stylu jazdy.
3. Ignorowanie potrzeb dziecka — gdy maluch wyraźnie odmawia jazdy motocyklem, nie namawiaj go. Zaczekaj, aż pociecha sama zechce wsiąść na jednoślad i uszanuj jej zdanie.
Unikanie powyższych błędów pozwoli zapewnić dziecku bezpieczeństwo i zagwarantuje, że przejażdżka minie w komfortowych warunkach.