Jakimi pojazdami można kierować mając prawo jazdy kategorii AM?
Możliwość uzyskania prawa jazdy AM została wprowadzona w Polsce w 2013 roku. Zgodnie z przepisami, osoba z takimi uprawnieniami może kierować pojazdami, do których zaliczają się:
- rowery – w przypadku osób poniżej 18. roku do poruszania się nimi niezbędne są uprawnienia,
- wózki rowerowe – podobnie, jak w przypadku rowerów, osoby, które nie mają ukończonych 18 lat, potrzebują uprawnienia, aby mogły się nimi poruszać,
- motorowery – pojazdy te mogą być dwu- lub trójkołowcami, w których silnik elektryczny ma maksymalną moc 4 kW lub występuje w nich silnik spalinowy, którego pojemność skokowa wynosi maksymalnie 50 cm3 (maksymalna prędkość jazdy, jaką osiąga taki pojazd, nie może przekroczyć 45 km/h),
- czterokołowce lekkie – w przypadku tych pojazdów występuje ograniczenie wagi, która maksymalnie może wynosić 350 kg i uzyskiwanej prędkości jazdy, której górna granica wynosi 45 km/h.
Warto także zauważyć, że prawo jazdy kategorii AM upoważnia jego właściciela do prowadzenia pojazdów zaprzęgowych. Jest to dozwolone od 15. roku życia. Na terenie Polski uprawnienia te dają także możliwość poruszania się tzw. zespołem pojazdów. Pod tym pojęciem kryje się np. motorower z przyczepą.
Jaki jest minimalny wiek pozwalający na uzyskanie uprawnień w kategorii AM?
Prawo jazdy kategorii AM przeznaczone jest dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego, a uprawnienia można zdobyć już w wieku 14 lat. Zgodnie z przepisami, sam kurs można rozpocząć jednak wcześniej. Wielu młodych miłośników jednośladów decyduje się więc na niego już 3 miesiące przed osiągnięciem tego wieku, co jest zgodne z prawem.
Warto również podkreślić, że prawo jazdy kategorii AM mogą uzyskać osoby, które przed 2013 skończyły 18 lat, a chcą kierować quadami. W ich przypadku do prowadzenia rowerów czy motorowerów wystarczy sam dowód osobisty. Jednak do poruszania się quadem konieczne są dodatkowe uprawnienia.
Jak wygląda procedura uzyskania prawo jazdy AM?
Pierwszym etapem związanym z uzyskaniem uprawnień w kategorii AM jest uzyskanie Profilu Kandydata na Kierowcę. Żeby było to możliwe, konieczna jest wizyta w Wydziale Komunikacji. Zależnie od miejsca zamieszkania ten może znajdować się w najbliższym urzędzie miejskim lub starostwie.
Aby uzyskać Profil Kandydata na Kierowcę, konieczne jest zgromadzenie odpowiednich dokumentów. Należą do nich:
- wniosek o wydania prawa jazdy,
- orzeczenie lekarskie, które nie wskazuje na żadne ograniczenia zdrowotne w zakresie prowadzenia pojazdów,
- pisemna zgoda obojga rodziców lub opiekunów prawnych,
- fotografia o wymiarach 35 × 45 mm – powinna ona być kolorowa oraz nie starsza niż pół roku,
- dokument potwierdzający tożsamość – może to być paszport lub dowód osobisty.
Osoby niepełnoletnie powinny udać się do wydziału komunikacji z jednym z rodziców. Wynika to z przepisów, które informują o tym, że podpis jednego z opiekunów musi zostać złożony w obecności samego urzędnika przyjmującego wniosek. Dodatkowo należy także pamiętać, że osoby z wybranymi ograniczeniami zdrowotnymi mogą starać się o prawo jazdy kategorii AM. Dotyczy to osób z wadą wzroku. Jednak w ich przypadku taka informacja znajduje się na orzeczeniu lekarskim, a następnie na samym dokumencie. W razie kontroli policyjnej na drodze sprawdzone zostanie, czy dany kierowca prowadzi pojazd w okularach lub soczewkach kontaktowych. Jeżeli ten warunek nie zostanie spełniony, grożą mu konsekwencje prawne.
Kolejnym etapem w drodze do zdobycia prawo jazdy AM jest odbycie kursu teoretycznego i praktycznego w ośrodku szkolenia kierowców. Placówkę można wybrać samodzielnie. Co więcej, sama część teoretyczna nie jest obowiązkowa. Jeżeli kandydat sam przygotowuje się i zdaje egzamin w WORD, czyli wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego, to nie musi odbywać kursu teoretycznego. Konieczne jest natomiast wyrobienie 10 godzin zajęć praktycznych, które odbywają się zarówno na placu manewrowym, jak i w ruchu miejskim. Po uzyskaniu zaświadczenia o zakończeniu części praktycznej można zapisać się w WORD na egzamin państwowy.
Ile kosztuje prawo jazdy kategorii AM?
Koszty związane z uzyskaniem prawo jazdy kategorii AM nie należą do najniższych. Jeżeli chodzi o sam kurs, ceny zależą od ośrodka, w którym odbywa się szkolenie. W mniejszych miastach jest to wydatek rzędu 1000-1300 złotych, w większych nawet 1400-1800 złotych. Do tego dochodzi koszt badania lekarskiego. W tym przypadku zawsze jest to 200 złotych.
Sam egzamin teoretyczny to wydatek 50 złotych, z kolei część praktyczna 200 złotych. Po ich zdaniu konieczne jest wyrobienie dokumentu. To natomiast kosztuje 100,50 złotych.
Łączne koszty uzyskania prawa jazdy kategorii AM wynoszą więc od ok. 1600 złotych do nawet ok. 2500 złotych. Na najwyższe ceny należy przygotować się w większych miastach takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław.
Prawo jazdy to nie wszystko – wskazówki dla początkujących kierowców
Bezpieczeństwo na drodze powinno być absolutnym priorytetem dla każdego kierowcy – także tego z kategorią prawa jazdy AM. Dlatego po zdaniu egzaminu, warto zachować rozsądek i korzystać ze wskazówek doświadczonych osób.
- Zawsze należy dostosowywać prędkość do warunków na drodze oraz własnych umiejętności.
- Konieczne jest przestrzeganie znaków drogowych, a także zwracanie uwagi na sygnalizację świetlną.
- W trakcie jazdy konieczne jest wykorzystanie odpowiedniego kasku, który w razie niebezpiecznych sytuacji na drodze ochroni głowę kierowcy.
- Trzeba unikać gwałtownych manewrów i zachowywać ograniczone zaufanie wobec innych uczestników ruchu drogowego.
- Warto systematycznie doskonalić swoje umiejętności.
- Podstawą powinno być sprawdzenie stanu technicznego pojazdy przez każdą jazdą.
Niezależnie od tego, jakim pojazdem porusza się osoba z prawo jazdy kategorii AM, należy pamiętać o wykupieniu obowiązkowej polisy OC. Dotyczy ona każdego pojazdu mechanicznego w tym także motoroweru, skutera czy quada. Brak tego ubezpieczenia można skutkować karą finansową, która nakładana jest przez UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.