Jak szybko sprzedać motocykl? Dobra cena to podstawa!
Twój motocykl powinien kosztować tyle, ile ktoś będzie gotów za niego zapłacić. To niby oczywiste, jednak wielu właścicieli nie do końca zdaje sobie z tego sprawę. W rezultacie, zamiast podać w ogłoszeniu kwotę odzwierciedlającą realną wartość rynkową, uwzględniają w cenie pojazdu wszelkie koszty poniesione podczas jego użytkowania. Taki sposób myślenia to łatwa droga do przeszacowania ceny i… dużych trudności ze znalezieniem na niego kupca.
Jak więc określić wartość motocykla? Najlepiej rozsądnie. Jako kwotę wyjściową rekomenduje się uznać przy tym sumę zapłaconą wcześniejszemu właścicielowi. Warto też zapoznać się z aktualnymi stawkami za pojazdy o tych samych parametrach, roczniku i przebiegu. Pomoże to ustalić, ile obecnie są warte na rynku wtórnym dane modele jednośladów.
Pamiętaj, że pieniądze zainwestowane w motocykl nie zawsze uda Ci się odzyskać. Montaż dodatkowego wyposażenia czy regularna wymiana części niekoniecznie przyczyniają się do podniesienia wartości pojazdu. Stanowią raczej dodatkowe udogodnienie – coś, co może zachęcić potencjalnego kupca do zakupu Twojego motocykla. Rzadko stanowią jednak przesłankę, aby znacznie podnieść cenę podaną w ogłoszeniu.
Zaleca się, aby przy wycenie motocykla zostawić sobie kilkaset złotych „zapasu”. Dlaczego? Z bardzo prostego powodu. Przyjęło się, że przy zakupie rzeczy używanych dobrze jest się nieco potargować. Gdy podasz w ogłoszeniu odrobinę zawyżoną cenę (np. o 5%), zyskasz w tym zakresie większe pole do działania.
Uwaga! Jeśli rozważasz wystawienie motocykla za przysłowiowe grosze – nie idź tą drogą. W stosunku do zbyt taniego jednośladu łatwo wysnuć podejrzenia dotyczące jego awaryjności lub „burzliwej” przeszłości.
Kiedy najlepiej sprzedać motocykl?
Wiele osób poświęca sporo energii na wybór odpowiedniego czasu na sprzedaż motocykla. Próbuje szukać związku między porą roku, pogodą czy sytuacją geopolityczną, a popytem na używane jednoślady.
Takie podejście, mimo że może i w jakiś sposób uzasadnione, przynosi raczej więcej szkody niż pożytku. Często, zamiast zwiększyć szanse na sfinalizowanie transakcji chwilę po wystawieniu oferty, przyczynia się do odkładania momentu przygotowania ogłoszenia w nieskończoność.
A więc kiedy najlepiej sprzedać motocykl? Teraz! W tym momencie! Zapamiętaj, że warunki atmosferyczne za oknem czy stan gospodarki raczej nie spowodują, że Twój motocykl stanie się mało atrakcyjny dla potencjalnego kupca – pod warunkiem, że odpowiednio przygotujesz swoją ofertę. Zakasaj więc rękawy i działaj, bo lepszego momentu na sprzedaż motocykla prawdopodobnie nie będzie.
Sprzedaż motocykla a treść ogłoszenia, czyli jak przygotować dobrą ofertę?
Należysz do grona osób zadających pytanie: „kiedy najlepiej sprzedać motocykl?”. Musisz wiedzieć, że dla skuteczności oferty dużo większe znaczenie niż czas wystawienia ma… jej zawartość. To, co zobaczy po otwarciu Twojego ogłoszenia potencjalny kupiec, w dużym stopniu wpływa na dalszy bieg wydarzeń. Sprawia, że kupiec albo przyjeżdża na oględziny pojazdu, albo niemal natychmiast przechodzi do propozycji innych sprzedawców, szybko zapominając o Twojej maszynie.
Oferta wydaje się kupującemu atrakcyjna za sprawą kilku czynników. Oto najważniejsze z nich.
- Cena
Adekwatna do stanu technicznego motocykla. Nie za niska i nie za wysoka – taka w sam raz. Uwzględniająca rocznik, przebieg, wyposażenie i ogólną kondycję jednośladu.
- Konkrety i szczegóły
Kupujący chce wiedzieć, co dokładnie oferujesz. Unikaj więc ogólników w stylu „stan dobry”, „jeździ, skręca, hamuje”. Zamiast tego podaj dokładne informacje o pojeździe (parametry techniczne i przebieg, okres obowiązywania ubezpieczenia i przeglądu, zakres serwisu i napraw, ślady użytkowania). Podaj też preferowane formy kontaktu oraz zachęć do spotkania i poinformuj o warunkach jazdy testowej.
- Uczciwość i transparentność
Ukrywanie wad nie ma w przypadku ogłoszenia sprzedaży motocykla najmniejszego sensu. Prędzej czy później prawda o zarysowaniach bądź zużytych oponach i tak wyjdzie na jaw. Lepiej więc powiedzieć o nich na wstępie, aby kupujący, jadąc na oględziny wiedział, z jakim pojazdem ma do czynienia.
- Dane potrzebne do sprawdzenia historii pojazdu
Duże znaczenie dla rzetelności ogłoszenia mają też dane niezbędne do prześwietlenia motocykla na rządowej stronie historiapojazdu.gov.pl. Podając w ogłoszeniu numer rejestracyjny, datę pierwszej rejestracji i VIN, oszczędzisz sobie telefonów i wiadomości z licznymi zapytaniami o te kwestie.
- Zdjęcia
Starannie wykonane fotografie, podkreślające atuty motocykla i obrazujące jego aktualny stan, to połowa sukcesu. Pokazując detale, udowadniasz, że nie masz nic do ukrycia. A to z kolei przekłada się na wiarygodność całej oferty i zwiększenie szans na szybką sprzedaż motocykla (o tym, jak zrobić dobre zdjęcia do ogłoszenia, przeczytasz za chwilę).
- Czytelność i poprawność językowa
Nawet jeśli wydaje Ci się, że kupujący nie zwracają uwagi na te kwestie, na wszelki wypadek zadbaj o prawidłowe sformatowanie ogłoszenia i sprawdzenie go pod kątem błędów ortograficznych. Jego treść i wygląd stanowią bowiem w pewnym sensie Twoją wizytówkę.
Gdy nie zadbasz o wygląd oferty, kupujący może uznać Cię za osobę niechlujną i mało staranną, a czy od kogoś takiego chce się kupić motocykl? W większości przypadków – raczej nie. Poza tym stosowanie akapitów, logiczne rozłożenie treści i wyróżnienie najważniejszych informacji sprawiają, że ogłoszenie jest łatwiejsze w odbiorze i tym samym – znacznie skuteczniejsze.
Jak zrobić dobre zdjęcia do ogłoszenia o sprzedaży motocykla?
Pierwsza i najważniejsza zasada – przed zrobieniem zdjęć dokładnie umyj pojazd. Wykonując sesję brudnego jednośladu, już na wstępie zmniejszasz swoje szanse na sprzedaż motocykla.
Fotografie do ogłoszenia wykonaj na jednolitym tle, np. na jasnej ścianie garażu podziemnego lub na pustej drodze. Zadbaj, o uwiecznienie pojazdu z różnych perspektyw, a także o pokazanie detali – zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Sfotografuj też opony (z uwzględnieniem DOT i głębokości bieżnika) oraz elementy, które zamierzasz dołączyć do pojazdu, np. kufry czy fabryczny wydech.
Jeśli liczba przygotowanych przez Ciebie zdjęć przekracza limit określony przez daną stronę, udostępnij je w chmurze i podaj link w opisie oferty. Możesz też dołączyć link do filmu, na którym prezentujesz pojazd.
Sprzedaż motocykla a kontakt z klientami
Gdy zamierzasz sprzedać motocykl, musisz mieć świadomość, że co jakiś czas przyjdzie Ci rozmawiać ze swoimi potencjalnymi klientami – najpierw telefonicznie, a potem także osobiście. W czasie każdej interakcji staraj się sprawiać wrażenie osoby spokojnej, nie wywierać presji i opowiadać o pojeździe zgodnie z prawdą.
Niektórzy z klientów mogą wydawać się nadto dociekliwi, marudni, opryskliwi lub najzwyczajniej w świecie niemili. Nie przejmuj się tym i cierpliwie odpowiadaj na zadawane pytania. Taka strategia pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnych nerwów i zwiększy szanse na znalezienie kupca.
Jak szybko sprzedać motocykl – dlaczego odpowiednie przygotowanie do oględzin jest ważne?
Właściwa prezentacja motocykla to ostatni etap sprzedaży. Jeśli trafi w gust klienta, może znacząco przechylić szalę w stronę podjęcia decyzji o zakupie. W przygotowaniu pojazdu do oględzin pomogą Ci poniższe wskazówki.
- Zadbaj o kwestie wizualne – dokładnie umyj pojazd z uwzględnieniem kół i felg. Możesz też nasmarować łańcuch, a nawet użyć odrobiny nabłyszczacza, aby pojazd sprawił lepsze pierwsze wrażenie.
- Upewnij się, że motocykl odpala, a akumulator jest naładowany – dzięki temu unikniesz wpadki i ewentualnych problemów z uruchomieniem maszyny po przyjeździe klienta na miejsce spotkania.
- Unikaj rozgrzewania silnika – uruchomienie pojazdu przed oględzinami może się wydać kupującemu podejrzane, dlatego lepiej zrezygnuj z takiego rozwiązania.
Uwaga! Spotkanie z osobą zainteresowaną zakupem pojazdu najlepiej zorganizuj w miejscu publicznym. Raczej mało prawdopodobne, że ktoś zechce Cię w takich okolicznościach napaść lub okraść. Lepiej jednak dmuchać na zimne. Dobrymi miejscami oględzin są np. parking pod supermarketem lub stacja benzynowa. Wariant ze stacją, oprócz kwestii bezpieczeństwa, ma też dodatkowe atuty – w razie potrzeby gwarantuje możliwość zatankowania lub skorzystania z kompresora.
Sprzedaż motocykla – a co z jazdą testową?
Wiele osób zastanawia się, jak załatwić kwestię jazdy testowej przy sprzedaży motocykla. Jeśli oddanie pojazdu w ręce obcej osoby to dla Ciebie zbyt duże ryzyko, nie musisz tego robić. Istnieje też inne rozwiązanie tego dylematu.
Możesz np. wyrazić zgodę na taką przejażdżkę, jednak na własnych warunkach – po pozostawieniu w zastaw pełnej kwoty podanej w ogłoszeniu i spisaniu umowy użyczenia. W ten sposób zabezpieczasz swoje interesy i masz pewność, że kupujący poważnie traktuje Twoją ofertę.